BAHRAIN CESTOVNÝ SPRIEVODCA

Kultúra Bahrajnu

Prevládajúcim náboženstvom je islam a Bahrajnčania sú známi svojou toleranciou voči rôznym náboženským praktikám. Manželstvá medzi Bahrajnčanmi a expatmi sú pomerne nezvyčajné; príkladmi sú početní Filipínci-Bahrajnčania, ako napríklad herečka. dieťa z Filipín Al-Alawi Mona Marbella

Tradičné ženské oblečenie zvyčajne zahŕňa hidžáb alebo abáju a predpisy týkajúce sa ženského oblečenia sú v porovnaní s regionálnymi susedmi relatívne mierne. Hoci thobe, ktorý zahŕňa tradičné pokrývky hlavy ako keffiyeh, ghutra a agal, je tradičným mužským kostýmom, západné oblečenie je v krajine široko používané.

Napriek tomu, že homosexualita bola v Bahrajne povolená v roku 1976, odvtedy je mnoho gayov uväznených.

Umenie v Bahrajne

V 50. rokoch sa v krajine formálne začalo hnutie súčasného umenia, ktoré vyvrcholilo vytvorením umeleckej spoločnosti. Medzi najobľúbenejšie formy umenia v národe patrí expresionizmus a surrealizmus, ako aj kaligrafia. V posledných desaťročiach sa do popredia dostal abstraktný expresionizmus. Hrnčiarstvo a tkanie sú dva známejšie predmety, ktoré sa vo veľkej miere vyrábali v bahrajnských dedinách.

Vďaka silnému sponzorstvu islamského umenia bahrajnskou vládou sa arabská kaligrafia dostala do popredia, čo vyvrcholilo vytvorením Beit Al Quran, islamského múzea. Stála expozícia moderného umenia sa nachádza v Bahrajnskom národnom múzeu. Architektúra Bahrajnu je porovnateľná s architektúrou jeho susedov v Perzskom zálive. Veterná veža, ktorá poskytuje prirodzené vetranie v domácnosti, je častým pohľadom v starých domoch, najmä v starých štvrtiach Manama a Muharraq.

Literatúra v Bahrajne

V národe má literatúra dlhú históriu; väčšina tradičných autorov a básnikov píše klasickým arabským štýlom. Počet mladších básnikov inšpirovaných západnou literatúrou v posledných rokoch vzrástol, pričom väčšina z nich píše voľnú poéziu a často zahŕňa politické alebo osobné témy. Ali Al Shargawi, známy básnik, bol v roku 2011 nazvaný Al Shorfa literárnym symbolom Bahrajnu.

Bahrajn bol miestom starovekej krajiny Dilmun, o ktorej sa zmieňuje Epos o Gilgamešovi. Podľa tradície to bola aj rajská záhrada.

Hudba v Bahrajne

Hudobný štýl Bahrajnu je porovnateľný so štýlom jeho susedov. Hudba Khaliji, čo je ľudová hudba, je populárna v celej krajine. V Bahrajne je populárny typ hudby sierra, ktorý pozostáva zo sofistikovaného druhu mestskej hudby v podaní Oud (bodkovaná lutna), huslí a mirwas (bubon). Ali Bahar bol jedným z najznámejších vokalistov Bahrajnu. So svojou skupinou Al-Ekhwa predviedol svoje piesne (The Brothers). Bahrajn bol tiež prvou krajinou Perzského zálivu, ktorá mala nahrávacie štúdio.

Šport v Bahrajne

Najpopulárnejším športom v Bahrajne je asociačný futbal. Bahrajnská futbalová reprezentácia sa zúčastnila kvalifikačných zápasov Ázijského pohára, Arabského pohára národov a Svetového pohára FIFA, no nikdy sa na turnaj nekvalifikovala. Bahrajnská najvyššia liga je prvou bahrajnskou národnou profesionálnou futbalovou ligou. Basketbal, rugby a konské dostihy sú tiež prominentné v krajine.

V Bahrajne sa nachádza pretekársky okruh Formuly 1, na ktorom sa 4. apríla 2004 konala prvá Veľká cena v arabskej krajine, Gulf Air Bahrain Grand Prix. V roku 2005 sa ako pokračovanie konala Veľká cena Bahrajnu. 12. marca toho roku usporiadal Bahrajn prvú Veľkú cenu sezóny 2006. Obidve preteky vyhral Fernando Alonso z Renaultu. Odvtedy sa preteky konajú každoročne, s výnimkou roku 2011, kedy boli pre prebiehajúce protivládne demonštrácie zrušené. Napriek obavám o bezpečnosť tímov a pokračujúcim demonštráciám v krajine sa preteky v roku 2012 uskutočnili. Al Jazeera English, CNN, AFP a Sky News označili rozhodnutie pokračovať v pretekoch uprostred pokračujúcich demonštrácií a násilia za „kontroverzné“. Independent ho označil za „jeden z najspornejších v histórii športu“.

Bahrajn tiež hostil svoje prvé austrálske preteky supercarov V8, „Desert 400“, v roku 2006. V8 sa vracali na trať Sakhir každý november až do roku 2010, druhých pretekov série. Odvtedy sa relácia znova nevysiela. Bahrain Drag Racing Club usporiadal pozývacie podujatia s niektorými z najlepších európskych drag tímov, aby sa pokúsili posilniť reputáciu tohto športu na Blízkom východe, a Bahrain International Circuit tiež ponúka kompletné ihrisko.