BAHRAIN CESTOVNÝ SPRIEVODCA

Čo vidieť v Bahrajne

Bahrajn je ostrovný štát s bohatou históriou, ktorá siaha tisíce rokov a ponúka jedinečnú zmes kultúrnych výletov, zábavy a rekreácie. V regióne existoval prvý štát už v treťom tisícročí pred Kristom. V rôznych obdobiach histórie krajina patrila kráľovstvu Sassanid, arabskému kalifátu, Portugalsku a Iránu. Národ bol istý čas pod britským protektorátom. Všetky tieto historické fázy zanechali svoje stopy na krajine. Preto je tu množstvo zaujímavostí.

Podľa mnohých archeológov na ostrovoch kedysi sídlil štát Dilmun. Sumeri si mysleli, že toto je pôvod civilizácie. Qal’at al-Bahrain je miesto, kde sa nachádzajú pozostatky tejto starovekej kultúry. Vedci objavili takmer 4000 rokov staré ulice, chrámy, obchody a paláce pochované pod mnohými kultúrnymi vrstvami, vrátane portugalského hradu. Dnes výkop pokračuje. Dnes je prístupná zhruba štvrtina regiónu. Na vrchole kopca stojí portugalský hrad s názvom Qal’at al-Burtughal. Pochádza zo sedemnásteho storočia. Opevnenie je stále v pôvodnom stave.

Na severe sa nachádza niekoľko oblastí s rozsiahlymi nekropolami civilizácie Umm Al Nar z doby bronzovej. Sú to najväčšie staroveké nekropole, ktoré prežili až do súčasnosti. Kamenné hroby majú priemer 4,5 až 9 metrov a výšku 1-2 metre. V hrobkách bola objavená keramika, kamenné alebo škrupinové pečate, zbrane a kostené artefakty. Viac ako stotisíc týchto hrobiek sa nachádza na území Bahrajnu. Chrám Manama Saar a priľahlé hrobky sú z rovnakého historického obdobia.

Portugalci tiež postavili pevnosť Abu Mahir. Je to jedno z množstva opevnení, ktoré chránia námorné obchodné cesty. Opevnenie je v zlom stave. Múzeum je však prístupné v jeho areáli. Okrem histórie stavby sa môžete dozvedieť aj o histórii ťažby perál v Bahrajne.

Shajarat al-Hayat, často známy ako Strom života, je približne 400-ročný strom. Je prekvapujúce, že v púšti rastie nezávisle. Početné príbehy a domnienky prerastajú lokalitu. Je považovaný za posledný strom v rajskej záhrade. Okrem toho sa predpokladá, že podzemná rieka vyživuje svoje korene. Strom patrí do poddruhu Mimosa druhu Prosopis cineraria. Tieto stromy dokážu tolerovať teploty až 50 stupňov Fahrenheita bez toho, aby vyžadovali veľké množstvo vody. Dokáže prežiť aj v slaných pôdach. Jeho korene siahajú do veľkých hĺbok (desiatky metrov) a dokážu absorbovať aj tie najmenšie množstvá vody. Listy absorbujú vlhkosť zo svojho okolia.

Pevnosť Arad bola postavená v 15. storočí na obranu ostrova Muharraq. Bol postavený v štýle arabského opevnenia. Pevnosť je štvorcová a kompaktná. Na jeho štyroch rohoch sú veže v tvare valca. Pevnosť sa výborne hodila na obranu a pozorovanie pobrežia. Nedávno prebehla rozsiahla rekonštrukcia. V noci je historické opevnenie osvetlené. Je to úchvatný pohľad. Pevnosť Riffa bola postavená v roku 1812. Niektorí archeológovia však datujú jej založenie do 17. storočia. Citadela bola domom šejka Salmana bin Ahmeda. Boli tam aj ďalšie vládne agentúry. V pevnosti sa narodil Isa ibn Ali Al Khalifa, jeden z bahrajnských vládcov.

Rezidencia Isa ibn Ali Al Khalifa je vynikajúcim príkladom kráľovskej rezidencie. Je vyrobený klasickým arabským spôsobom. Rezidencia je vybavená chladiacim systémom. Ide o veternú vežu, ktorá zásobovala budovu studeným vzduchom. Veža bola na zimu odstavená. Interiéry zdobia oblúky, drevený nábytok, dvere, stropy a vitráže.

Mešita al-Fatih patrí medzi najväčšie na svete. Primárna kupola je zložená zo sklenených vlákien. Je to skutočné inžinierske majstrovské dielo. Štruktúra je moderná. V roku 1987 bola jeho výstavba dokončená. Vstup je zablokovaný v piatok (moslimský sviatok) a iné náboženské sviatky. Mešita Al-Khamis je najstaršou náboženskou stavbou v krajine. Predpokladá sa, že prvý kameň základov chrámu bol umiestnený v siedmom storočí. Mešita bola niekoľkokrát renovovaná. Najstaršie jeho súčasti pochádzajú zo štrnásteho storočia. Ako mihráb sa používa doska z 12. storočia (výklenok označujúci smer, kde sa nachádza Mekka).

Little India je štvrť v Manama, ktorá sa viac podobá na Dillí ako na hlavné mesto Bahrajnu. Tu sa nachádza Krišnov chrám. Je starší ako dvesto rokov. Existuje množstvo starožitných drevených domov z indického dreva, obchodov so suvenírmi a kaviarní. Mini kaňony v Al-Bahar sú prírodnou atrakciou. Úžasne tvarované zlaté skalné útvary, ktoré poskytujú zimné prostredie pre množstvo vtákov.

Wahooo patrí medzi najinovatívnejšie a súčasné vodné parky na Blízkom východe. Jeho rozloha presahuje 15 000 metrov štvorcových. Vodný park pomocou hier, jázd, šmýkačiek a bazénov priťahuje milióny ľudí. Štýl dizajnu vodného parku je „subtropický raj“. V jeho strede je kotviaci škuner. Je to skvelé miesto pre ľudí všetkých vekových kategórií. V parku sa koná 30 % vonkajších a 70 % vnútorných podujatí. To zaručuje príjemnú návštevu bez ohľadu na počasie. Okrem toho, keďže sa aquapark nachádza v centre mesta, hostia sa budú môcť poprechádzať po mnohých obchodoch. Budete mať možnosť venovať pár hodín nákupom alebo stolovaniu v reštaurácii s regionálnou kuchyňou.

Ázijské vtáčie kráľovstvo je ojedinele spravovaný biotop. Žije tu vyše sedemdesiat druhov vtákov z celého sveta. Je tu 500 zamestnancov. Niektoré z týchto druhov sú ohrozené. S cieľom pomôcť pri ich ochrane sú starostlivo pestované a chované v zajatí vo Vtáčom kráľovstve Ázie. Prostredie bolo vyvinuté nielen preto, aby zaujalo a zabavilo celú rodinu, ale aj aby poskytlo mladým ľuďom a ich rodičom vzdelávací typ učenia. Pri potulkách týmito labyrintmi si turisti budú môcť urobiť nádherné fotografie a zažiť nádherné emócie.

Pevnosti v Bahrajne

Pevnosť Arad

Arad Fort, Road No 4233, Arad, Bahrain

Pevnosť Arad je ukážkovým príkladom ománskej vojenskej výstavby od konca 15. storočia do začiatku 16. storočia. Táto pevnosť hrala počas storočí významnú úlohu pri obrane Bahrajnu proti nájazdníkom, hoci nie je jasné, kedy bola postavená. Pevnosť, ktorá bola obnovená v 80. rokoch 20. storočia výlučne s použitím pôvodných materiálov, je v noci atraktívne osvetlená a konajú sa v nej pravidelné slávnosti.

Bahrajnská pevnosť a múzeum

Seef Area Karbabad, Capital Governorate

Bahrajnská pevnosť alebo „Qal’at al-Bahrain“, ktorá sa nachádza v meste Seef a predtým známa ako portugalský prístav, má rozlohu 180 000 štvorcových stôp. Od roku 2300 p.n.l. do 16. storočia bolo hradisko obývané. Pevnosť sa nachádzala v hlavnom meste civilizácie Dilmun a volala sa po Qal’at al-Burtughal.

Vykopané miesto pevnosti odhaľuje, že slúžila na obytné, verejné, obchodné, náboženské a vojenské funkcie. Archeologické vykopávky odhalili niekoľko nástrojov a artefaktov vrátane pečatí Dilmun, rybárskych potrieb a plavidiel na varenie a prepravu potravín z Ománu a Mezopotámie. Bahrajnská pevnosť, jedna z troch lokalít svetového dedičstva UNESCO v Bahrajne, je impozantnou budovou, ktorá ctí hlboko zakorenenú históriu Bahrajnu.

Pevnosť šejka Salmana Bin Ahmeda Al Fateha

Sheikh Salman Bin Ahmed Al Fateh Fort, Road No 368, Riffa

Pevnosť Sheikh Salman bin Ahmed Al-Fateh Fort je vďaka svojej polohe v Riffe známa aj ako pevnosť Riffa. Toto historické miesto poskytuje svedectvo o jednom z najdôležitejších momentov v histórii Bahrajnu; Al Khalifas, vládnuca rodina Bahrajnu, je pamätná v jeho nádhernej architektúre.

Dozviete sa o rodine Al Khalifa prostredníctvom starostlivo vybraných výstav s ich rodokmeňom, osobnými predmetmi a obľúbenými zábavami. Okrem toho sa v pevnosti nachádza kaviareň Saffron, ktorá má výhľad na malebné údolie Al-Haniniya.

Múzeá v Bahrajne

Bahrajnské národné múzeum

Bahrajnské národné múzeum

15. decembra 1988 Bahrajnské národné múzeum slávnostne otvoril zosnulý Amir H. H. Shaikh Isa Bin Salman Al-Khalifa. Bolo považované za jedno z najprestížnejších múzeí svojho druhu v oblasti Perzského zálivu. Bahrajnské národné múzeum je v súčasnosti jednou z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok ostrova.

Výnimočná budova, ktorú navrhli a navrhli Krohn a Hartvig Rasmussen, má exteriér z bieleho travertínového mramoru a je strategicky umiestnená na umelom polostrove s výhľadom na ostrov Muharraq. Areál múzea tvoria dve prepojené budovy s celkovou podlahovou plochou zhruba 20 000 metrov štvorcových. Hlavná štruktúra obsahuje stálu výstavnú plochu, dočasné výstavné siene, umeleckú galériu, prednáškovú sálu, kaviareň a obchod so suvenírmi. V administratívnej budove sa nachádzajú administratívne kancelárie, kurátorské výskumné miestnosti, konzervačné laboratóriá, výstavná konštrukcia a priestory na skladovanie zbierok.

V múzeu je zachovaných 6000 rokov histórie Bahrajnu. Hrobové siene, Dilmun, Tylos a islam, zvyky a tradície, tradičné obchody a remeslá a dokumenty a rukopisy oživujú históriu Bahrajnu. Veľké foyer poskytuje vstup do výstavných miestností na prízemí a prvom poschodí, ktoré sa nachádzajú na prízemí a prvom poschodí. Foyer je obrovský dramatický priestor zdôraznený prirodzenými svetelnými šachtami a ponúka výstavu „Investície do kultúry“.

Mešity v Bahrajne

Veľká mešita Al Fateh

Al Fateh Grand Mosque, Awal Avenue Corner Al Fatih Highway

Veľká mešita Al Fateh je najväčšia mešita v Bahrajne a jedna z najväčších na svete. Bol postavený v roku 1987 pod sponzorstvom zosnulého šejka Isa bin Salmana Al Khalifu a dostal meno Ahmed Al Fateh. Mešita pojme až 7 000 veriacich a je zakončená najväčšou sklolaminátovou kupolou na svete. Jeho steny sú nádherne zdobené kufickou kaligrafiou.

Mešita Al Khamis

Bilad Al Qadim, Sheikh Salman Highway

Mešita Al Khamis, postavená v roku 692 n. l., je jednou z najstarších mešít v arabskom svete. Prestavaný v 14. a 15. storočí, jeho založenie sa datuje do 11. storočia.

Počas jeho opravy boli do historickej islamskej štruktúry pridané identické dvojča minaretov, vďaka čomu bola okamžite identifikovateľná.

Návnada al Korán

Building No.17, Road No.1901, Diplomatic Area, Manama.

V tomto prestížnom múzeu sa v budove zdobenej arabským písmom nachádza veľká zbierka koránskych rukopisov a písiem zo siedmeho storočia. Existuje niekoľko kópií Koránu, ktoré sú samy osebe umeleckými dielami. Niektoré menšie kópie sú dostatočne malé, aby sa zmestili do dlane, a koránske frázy boli dokonca vyryté na zrnká ryže. Okrem významnej historickej zbierky sa vo výstavnom priestore Bait al Quran často konajú rôzne umelecké výstavy, ako aj malá mešita, významná knižnica a vzdelávacie prostredie pre islamské vyučovanie.

Parky v Bahrajne

Bahrajn je pre globálnu komunitu novou skúsenosťou. Fráza „krajina kontrastov“ môže byť nadužívaná. Cestovatelia však považujú národ za jedinečnú perlu v strede oceánov. Oproti bezútešnému mesačnému prostrediu, ktoré je pre ťavie preteky pohostinnejšie než dobre vyladené automobily plné špičkových technológií, je veľkolepý dizajn krajiny architektonickou silou. Krajina má rozlohu 700 kilometrov štvorcových. Má približne 161 kilometrov pobrežia. Medzi najväčšie ostrovy patria Muharraq, Sitrah, Umm a Nasan a Hawar Group.

Bahrajn je často označovaný ako „brána do Perzského zálivu“, čo je zrejmé z rôznorodosti a tolerancie obyvateľstva. Úradným jazykom je tu arabčina. Angličtina sa však často používa v podnikaní a vyžaduje sa v školách. Vzhľadom na vysoký počet expatov žijúcich v Bahrajne sa na tradičných aj moderných trhoch hovorí inými jazykmi, ako je perzština a urdčina. Geológovia objavili ropu v roku 1932. Bolo to prvýkrát, čo bolo „čierne zlato“ objavené na arabskej strane Perzského zálivu.

Kedysi bol malý ostrov sviežou, úrodnou a zelenajúcou sa svätyňou. Základom národa bolo bohatstvo prameňov, z ktorých niekoľko stále existuje na mieste starovekej civilizácie Dilmun, ktorá je známa svojimi rastlinnými produktmi a poľnohospodárskou odbornosťou. Urbanizácia a rekultivácia pôdy počas mnohých generácií viedli k tomu, že krajina sa čoraz viac podobala svojim susedom v Perzskom zálive: je suchá, nevhodná na produkciu väčšiny poľnohospodárskych plodín.

Park princa Khalifa Bin Salmana je nádherný. Na jeho pozemku sa nachádza jazero, chodníky, reštaurácie, obchodné centrá, súkromné rekreačné priestory a množstvo vegetácie. Tento park s rozlohou 80-tisíc metrov štvorcových vznikol nákladom asi šesť miliónov dinárov. Je to jeden z najväčších parkov v Bahrajne. V parku si môžete požičať aj korčule, vodné bicykle a bicykle. K vybaveniu na mieste patrí detské ihrisko, kolotoče a herňa so vzdušným hokejom. Najesť sa môžete v Chai & Chapati alebo v reštaurácii Koffiatto vo veži s 360-stupňovým výhľadom na jazero.

Letá v Bahrajne sú obzvlášť horúce. Zimné teploty málokedy klesnú pod 17 stupňov Celzia. Neprší tu často. Padajú predovšetkým v zime. V tejto oblasti je málo úrodných pôd. Len 8 % pôdy sa využíva na poľnohospodárske účely. Aj tu je problém so sladkou vodou. Vegetácia a divoká zver na ostrovoch nie sú obzvlášť bohaté. Existuje 195 druhov rastlín, 17 druhov cicavcov, 14 druhov plazov a jeden druh obojživelníkov. Tu trávi zimu veľa sťahovavých vtákov. Niektoré druhy vtákov hniezdia na ostrovoch. Početné bahrajnské druhy rastlín sú dobre prispôsobené púštnym a slaným pôdam. Sú schopné čerpať vodu z obrovských hĺbok a absorbovať vzdušnú vlhkosť. Na ostrovoch žije len málo obrovských zvierat. Medzi nimi je piesočná gazela. Nájdeme tu aj ježovky, arabské zajace a indické mangusty. Púšte sú domovom rôznych druhov netopierov.

Bahrajn je jednou z mála krajín Perzského zálivu, ktoré sa zaoberajú ochranou životného prostredia. Al Areen Wildlife Park bol založený v roku 1976 na ochranu jedinečnej biodiverzity regiónu. Okrem pôvodných rastlín a zvierat Bahrajnu sú tu aj zástupcovia fauny Afriky a Ázie. V parku sa nachádza viac ako 100 000 druhov rastlín, 45 druhov zvierat a 82 druhov vtákov. Početné druhy sú ohrozené. Tento zoznam zahŕňa oryxa arabského, geparda juhoafrického, varana stepného, gazelu perzskú, skokana a africký divoký pes. Politika parku uprednostňuje zachovanie jedinečných druhov, rekreáciu ohrozených populácií zvierat a chov zvierat v zajatí. Časť parku je prístupná verejnosti. Ročne ho navštívi približne 200 000 návštevníkov. Rekreačná oblasť je verejnosti neprístupná. Je navštevovaný veterinármi, personálom parku a rôznymi odborníkmi.

Bahrajn je jednou z mála krajín Perzského zálivu, ktoré sa zaoberajú ochranou životného prostredia. Al Areen Wildlife Park bol založený v roku 1976 na ochranu jedinečnej biodiverzity regiónu. Okrem pôvodných rastlín a zvierat Bahrajnu sú tu aj zástupcovia fauny Afriky a Ázie. V parku sa nachádza viac ako 100 000 druhov rastlín, 45 druhov zvierat a 82 druhov vtákov. Početné druhy sú ohrozené. Tento zoznam zahŕňa oryxa arabského, geparda juhoafrického, varana stepného, gazelu perzskú, skokana a africký divoký pes. Politika parku uprednostňuje zachovanie jedinečných druhov, rekreáciu ohrozených populácií zvierat a chov zvierat v zajatí. Časť parku je prístupná verejnosti. Ročne ho navštívi približne 200 000 návštevníkov. Rekreačná oblasť je verejnosti neprístupná. Je navštevovaný veterinármi, personálom parku a rôznymi odborníkmi.

V Perzskom zálive sa nachádza súostrovie Hawar. Ostrovy sú takmer vyľudnené. Kedysi túto oblasť obýval beduínsky kmeň. Dnes sú však ich dediny opustené. Na ostrovoch zostala len policajná stanica a hotel. Vyžaduje sa osobitný rybársky lístok. Ostrovy sú domovom viacerých druhov vtákov. Hniezdi tu vzácny druh kormoránov. Na ostrovoch zimuje vyše šesťdesiat druhov sťahovavých vtákov. Tieto vtáky migrujú na svoje hniezdiská na jar. Hniezdiace vtáky sa vracajú do svojich hniezd. Tu možno nájsť jedinečné stvorenia vrátane oryxa arabského a púštnej gazely. V blízkosti ostrovov žije vo vode významná kolónia dugongov. Od roku 1997 je územie pod štátnou ochranou.

Arabský záliv je chránená oblasť. Nedávno vznikla na ostrove Muharraq neďaleko mesta Arad. Jeho cieľom je zachovať jedinečný morský ekosystém regiónu. Delfíny a sviňuchy zvyčajne obývajú vody blízko Bahrajnu. Tu je menej pravdepodobné, že stretnete veľryby a kosatky. Dugongy (morské kravy) sú často pozorované v pobrežných oblastiach. Toto sú najzvláštnejšie morské cicavce. Vo vodách Perzského zálivu žije okolo 700 druhov rýb. Viac ako 80 percent z nich obýva útesy, najmä koralové. V Arabskom zálive žije tridsať druhov žralokov. 16 sa považuje za ohrozené. Vo vodách Bahrajnu je objavených viac perlových ustríc ako kdekoľvek inde. Preto je ťažba perál v tomto regióne veľmi etablovaná.

Ostrov Umm a Nasan je vo vlastníctve koruny. Táto oblasť je pre bežných ľudí zakázaná. Na ostrove je malá populácia kôz so skrutkovitými rohmi. Malá obec sa nachádza na západnom brehu. Žije tu viacero nomádskych rodín. Starajú sa o jelene a gazely žijúce na ostrove. V posledných rokoch mala prevádzka priemyselných jednotiek a odsoľovacích zariadení značný negatívny vplyv na morské druhy pri pobreží. Vláda podniká kroky na udržanie osobitého charakteru ostrovov a pobrežných vodných ciest.