BAHRAIN CESTOVNÝ SPRIEVODCA

Festivaly a sviatky v Bahrajne

Štátne sviatky v Bahrajne

Dátumanglické menoArabské menoPopis
1. januáraNew Year’s Dayرأس السنة الميلاديةGregoriánsky Nový rok.
1. májaLabour Dayيوم العمالMiestne nazývaný „Eid Al Oumal“ (Deň robotníkov).
16. decembraNational Dayاليوم الوطنيNárodný deň Bahrajnu.
17. decembraAccession Dayيوم الجلوسDeň pristúpenia zosnulého Amira Sh. Isa Bin Salman Al Khalifa
1. MuharramIslamic New Yearرأس السنة الهجريةIslamský Nový rok (tiež známy ako: Hijri New Year).
9., 10. MuharramDay of AshuraعاشوراءPredstavuje 9. a 10. deň mesiaca hidžra Muharram. Zhoduje sa so spomienkou na mučeníctvo imáma Husajna.
12. Rabiul AwwalProphet Muhammad’s birthdayالمولد النبويPripomína narodeniny proroka Mohameda, ktoré sa oslavujú vo väčšine častí moslimského sveta.
1., 2. a 3. ShawwalLittle Feastعيد الفطرPripomína koniec ramadánu.
9. ZulhijjahArafat Dayيوم عرفةSpomienka na Mohamedovu záverečnú kázeň a zavŕšenie posolstva islamu.
10., 11., 12. a 13. ZulhijjahFeast of the Sacrificeعيد الأضحىPripomína Ibrahimovu ochotu obetovať svojho syna. Tiež známy ako Veľký sviatok (slávi sa od 10. do 13.

Festivaly v Bahrajne

Bahrajn je moslimská krajina. Preto je väčšina miestnych sviatkov náboženská. Okrem toho sa tu koná niekoľko festivalov. V moslimských krajinách sa Nový rok neslávi 1. januára. Moslimovia oslavujú Nový rok v inom dátume. V niektorých krajinách je oslava Nového roka 1. januára prísne zakázaná. Bahrajn medzi tieto národy nepatrí. Po dosiahnutí nezávislosti v 70. rokoch 20. storočia ekonomika národa naďalej výrazne rástla. Do Bahrajnu začalo prichádzať množstvo cudzincov. Dnes tvoria takmer polovicu populácie krajiny. V dôsledku toho mnohé prominentné hotely a nočné kluby oslavujú Nový rok predstaveniami, večierkami a ohňostrojmi.

V dňoch 16. – 17. decembra si pripomíname Deň nezávislosti. Tento deň je sviatok. Bahrajnu v priebehu svojej histórie vládlo viacero štátov. Sásánovská ríša, Arabský kalifát, Hormuzský emirát, Portugalsko a Irán boli medzi týmito národmi. Od 70. rokov 19. storočia je krajina pod ochranou Spojeného kráľovstva. Za vlády emíra Isa bin Salmana Al Khalifu dosiahol Bahrajn svoju slobodu. Stalo sa to v roku 1971. Veľké oslavy zahŕňajú pyrotechniku, kultúrne vystúpenia a výstavy.

Bahrajnské ministerstvo kultúry každoročne organizuje oslavu TA'a Al Shabab. Počas nej sa konajú mnohé súťaže a výstavy. To zahŕňa architektonické výstavy, ako aj výstavy o nových technológiách, kultúrnom dedičstve arabského sveta, médiách a rôznych druhoch umenia (poézia, divadlo, hudba a veda). Dobrovoľníci organizujú každú akciu. V roku 1992 sa konal prvý Festival kultúrneho dedičstva. Napriek tomu má už teraz hviezdnu povesť. Vládne mu kráľ Hamad bin Isa bin Salman Al Khalifa. Na festivale má veľké zastúpenie tradičné ľudové umenie. Patrí sem košikárstvo, keramika, šperky a arabská kaligrafia. Sú tu aj výstavy tradičného umenia a civilizácií. Všade je počuť národnú hudbu. Počas podujatia sa dozviete veľa o love perál a sokoliarstve. Môžete si tiež prezrieť tradičné obydlia lovcov perál a vypočuť si ich hudbu. Pre deti sú pripravené špeciálne vzdelávacie predstavenia. Sú základom existencie lovcov perál.

Arabia Show je sviatok šperkov. Vyskytuje sa každoročne v novembri. Toto podujatie priťahuje vystavovateľov z celého arabského sveta na výstavisko Bahrain International. Pre zahraničných hostí je na predstavení k dispozícii všetko. K dispozícii sú vintage šperky, hodinky, diamanty a drahé kamene, zlaté šperky a strieborné predmety vyrábané ručne. Na výstave sú vždy prítomné predmety značiek Valentino, Chanel, Versace, Gucci, Swatch, Omega, Patek Philippe a mnohých ďalších renomovaných značiek. Arabská štedrosť tiež poskytuje ženám luxus prehliadania a výberu šperkov v bezpečnom prostredí.

Dátum islamského nového roka sa počíta pomocou lunárneho kalendára a iných dátumov islamských sviatkov. Tento deň predstavuje začiatok historickej hidžry, cesty z Mediny do Mekky. Islamský kalendár má 354 dní. Moslimský Nový rok je štátnym sviatkom.

Podľa lunárneho kalendára sa dátum začiatku ramadánu vypočítava rovnakým spôsobom. Počas tohto mesiaca sa oddaní moslimovia modlia a postia počas celého dňa. Pred súmrakom nič nekonzumujú. Mnohí moslimovia vstávajú pred súmrakom, aby sa pred začiatkom pracovného dňa naraňajkovali. Eid al-Fitr je oslava ukončenia mesiaca ramadán. Pozoruje sa vo veľkom meradle. Toto je rodinná dovolenka. Členovia rodiny sa stretávajú. Konzumujú veľa jedla a rozdávajú jedlo a peniaze chudobným. Prorok slávil sviatok prvýkrát v roku 624, po víťazstve v bitke pri Badre.

Eid al-Adha je sviatok zameraný na obete. Toto je ďalší neuveriteľne významný dátum v islamskom kalendári. Je to predposledná etapa púte do Mekky. S výskytom dovolenky je spojený určitý výskyt. Ibrahim mal v úmysle ponúknuť svoje dieťa ako obeť Bohu. V poslednej sekunde ho však zastavil hlas z neba. Jeho syna nahradilo jahňa. Moslimovia robia tento obrad opäť zabitím kravy alebo ovce. Darcovia a ich rodiny spotrebujú jednu tretinu mäsa. Zvyšnú tretinu rozdelia rodine a priateľom. Zostávajúca tretina je rozdelená medzi neprivilegované.

Desiaty deň prvého mesiaca islamského kalendára sa slávi Deň ašura. Tento dátum je spomienkou na smrť Husajna Ibn Aliho, prorokovho vnuka, v bitke pri Karbale v roku 680. Sunniti a šiiti si tento deň pripomínajú rôznymi spôsobmi. Pre obe náboženstvá je to však deň smútku a modlitby.

Narodeniny proroka Mohameda sa oslavujú v treťom mesiaci islamského kalendára. Sunniti a šiiti oslavujú sviatok v oddelené dni. Niektoré sunnitské sekty tento sviatok vôbec nedodržiavajú. V tento deň sa organizujú koncerty náboženskej hudby. Dostanete tiež príležitosť zúčastniť sa prednášok s náboženskou tematikou. Prvýkrát sa sviatok oslavoval v ôsmom storočí. Počas tejto doby bol bývalý dom proroka v Mekke premenený na miesto uctievania. Na pamiatku tejto príležitosti sa koná festival Milad un Nabi s procesiami a oslavami.

Deň Arafah nie je štátnym sviatkom. Signalizuje koniec hadždžu do Mekky. V tento deň pútnici navštevujú horu Arafat a modlia sa. V tento deň sa vraj význam všetkých skutkov, dobrých aj zlých, mnohonásobne znásobuje.

Muharram - islamský nový rok

Ako opatrenie na podporu čistoty počas jednej z najočakávanejších udalostí roka sa prísne dodržiava zákaz alkoholu. Islamský nový rok a kresťanský nový rok sa oslavujú v januári, preto sa tieto dva sviatky často spájajú do jedného mesiaca slávností.

Ashura

Na desiaty deň Muharramu podľa islamského kalendára sa väčšina bahrajnských šiitských moslimov zhromažďuje, aby si pripomenuli smrť Hussaina ibn Aliho. Pre väčšinu je to čas hlbokej bolesti a smútku, nie oslava. Je pozoruhodné sledovať, ako si miestni obyvatelia spomínajú na tento deň množstvom procesií a zvykov.

Milad Al Nabi

Milad Al Nabi, najčastejšie oslavovaná udalosť v Bahrajne, si pripomína narodenie proroka Mohameda. Sunniti a šiiti, dve najväčšie islamské frakcie na ostrove, si uctievajú odkaz tejto veľkej moslimskej osobnosti, no oslavujú túto príležitosť v rôzne dni. Každý apríl slúžia procesie, hodovanie a rozprávanie príbehov ako pozadie zúrivých osláv.

Deň nezávislosti

Obyvatelia Bahrajnu každý jún ignorujú svoje rozdiely v kaste, náboženstve a sociálnej hierarchii, aby oslávili Deň nezávislosti ohňostrojmi, operou a slávnosťami počas dňa a noci. Pripomína deň v roku 1971, keď Bahrajn po viac ako storočí ako protektorátny štát získal nezávislosť od Británie.

Ramadán a Eid Al Fitr

Moslimovia považujú svätý mesiac ramadán za „obdobie sviatkov“, čas na charitu a introspekciu. Počas denného svetla by sa moslimovia mali postiť, ale večery sú mimoriadne príjemné, pretože rodiny si spoločne užívajú večeru a špeciálne ramadánové stany. Koniec ramadánu si pripomíname Eid Al Fitr, trojdňovým sviatkom sviatkov a dobrých skutkov.