BAHRAIN CESTOVNÝ SPRIEVODCA

Zostaňte v bezpečí a zdraví v Bahrajne

Zostaňte v bezpečí v Bahrajne

Bahrajn mal v roku 2011 takmer občiansku vojnu so stovkami obetí, stovkami zranených a značným počtom aktivistov a zdravotníkov uväznených a mučených. Aj keď boli obrovské protesty nemilosrdne potlačené, prostredie zostáva nestabilné a každú chvíľu môže dôjsť k protestom, nepokojom a zabíjaniu policajtov. Cestovatelia by sa mali vyhýbať vidieckym regiónom a komunitám na severozápade krajiny. Veľké protesty sa môžu odohrať každú chvíľu, a hoci sa občas môžu stať násilnými, málokedy sú protizápadné. Vyhýbajte sa miestam, kde sa zdá, že sa zhromažďujú veľké skupiny jednotlivcov.

V Bahrajne je priemerný výskyt sociálnej kriminality nízky, zatiaľ čo násilná kriminalita je nezvyčajná. K lúpežiam, krádežiam a krádežiam napriek tomu dochádza. Menšie trestné činy ako krádeže portfólia a krádeže portfólií boli zaznamenané najmä v starých trhoviskách známych ako súky. Nočné kluby vo väčšine hotelov navštevujú niektorí odporní jedinci. Napriek tomu, že hotely majú zavedené dostatočné bezpečnostné opatrenia vrátane kamier, vyskytli sa prípady, keď si návštevníci vzali ich izby.

Ak ste na Exhibition Avenue (neďaleko Hoory), buďte opatrní, pretože dámy môžu mať nepríjemné stretnutia s (predovšetkým) intoxikovanými Saudmi. Ak tam pôjdete, je dobré mať so sebou chlapa (najmä v noci).

Kriminalita

V Bahrajne žije približne 4 000 britských občanov a ročne ich navštívia tisíce ďalších. Väčšina návštev je bez incidentov. Napriek tomu, že vo väčšine regiónov nie je kriminalita častá, turisti by mali prijať opatrenia vrátane využívania dôveryhodných taxislužieb.

Drogy

Dokonca aj stopové množstvá nelegálnych látok sú absolútne obmedzené. Aj keď prechádzate letiskom z jedného štátu do druhého, konzumácia alebo prenášanie nelegálnych narkotík môže viesť k uväzneniu a vyhosteniu. Nákup alebo predaj nelegálnych drog a omamných látok je závažný trestný čin, za ktorý hrozí maximálny trest odňatia slobody na doživotie.

Niektoré kozmetické predmety a náplne do elektronických cigariet môžu v Bahrajne obsahovať zakázané látky, ako napríklad CBD olej.

Ak užívate lieky na predpis, je rozumné nosiť pri sebe list od lekára. Ak máte v úmysle dovážať lieky na predpis do Bahrajnu, možno budete musieť získať predchádzajúce povolenie od úradov. Pred cestou by ste sa mali obrátiť na najbližšie veľvyslanectvo alebo konzulát v Bahrajne.

Alkohol

Alkohol je legálny v Bahrajne, kde je množstvo barov, licencovaných reštaurácií a nelicencovaných; správanie v opitosti na verejnosti alebo jazda pod vplyvom alkoholu je však nezákonné, pričom páchateľovi hrozí pokuta, väzenie a/alebo vyhostenie, ako aj odobratie vodičského preukazu. Fyzické napádanie a ničenie verejného majetku pod vplyvom alkoholu je trestný čin, ktorý môže viesť k uväzneniu.

Šoférovanie

V Bahrajne platí nulová tolerancia voči šoférovaniu pod vplyvom alkoholu. Ak vás prichytia so stopovým množstvom alkoholu vo vašom systéme, môžete čeliť obvineniu a väzeniu. Porušenie zákona, prekračovanie rýchlosti, pretekanie, skákanie do jazdného pruhu a používanie mobilného telefónu počas jazdy môžu viesť k vysokým pokutám. Na cestách a diaľniciach je veľké množstvo rýchlostných kamier. Používanie bezpečnostných pásov je povinné. Ak tak neurobíte, hrozí vám pokuta.

Zákony o cestnej premávke

  • Doprava sa pohybuje vpravo.
  • Na kruhových objazdoch (kruhové objazdy) majú autá v kruhovom objazde prednosť pred tými, ktorí sa pokúšajú vojsť.
  • Vodiči často prekračujú rýchlosť napriek prísnym trestom vrátane pokút a možného väzenia.
  • Polícia môže zadržať vodičov za porušenie pravidiel cestnej premávky.
  • Používanie mobilného telefónu počas jazdy je nezákonné, hoci je to veľmi bežné.
  • Vodiči sú povinní používať bezpečnostné pásy.
  • Doprava je zhustená cez víkendy s náporom vozidiel zo susedných krajín.

Kód obliekania

Bahrajnčania sa zvyčajne obliekajú konzervatívne v tradičnom odeve a môže ich hnevať, keď sa iní obliekajú zle alebo v rozpore s islamskými normami.

Na verejných miestach, ako sú nákupné centrá, reštaurácie a parky, sa odporúča vhodné oblečenie. Oblečenie nesmie byť priesvitné, neslušne odhaľovať časti tela ani zobrazovať nepríjemné obrázky alebo správy. Ak navštívite jedno z týchto miest neadekvátne oblečené, môžete byť vyzvaní, aby ste odišli (väčšina väčších nákupných centier má nápisy s upozornením, že by ste mali nosiť slušné oblečenie). Akýkoľvek druh nahoty je prísne zakázaný, dokonca aj opaľovanie bez topu. Počas mesiaca ramadán, keď sa podporuje pokora, sa tieto zásady dodržiavajú ešte prísnejšie.

Náboženstvo

V Bahrajne je islamské náboženské presvedčenie veľmi uctievané. Akékoľvek nerešpektovanie náboženských myšlienok alebo praktík sa považuje za mimoriadne neúctivé a pravdepodobne bude mať za následok mastnú pokutu a/alebo uväznenie. Iné náboženstvá sú v Bahrajne rešpektované a môžu sa slobodne praktizovať. Postupujte podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel rešpektovania:

Moslimovia vykonávajú päť denných modlitieb. Všimnite si, že mešity používajú reproduktory na zvolávanie veriacich k modlitbe. Uvedomte si, že autá, ktoré nie sú v blízkosti mešity, môžu zastaviť na odstavnej stanici a diskrétne sa pomodliť.

Moslimovia sa počas svätého mesiaca ramadán postia od úsvitu do západu slnka. Počas mesiaca ramadán je jedenie, pitie, fajčenie, hranie hlasnej hudby a tanec na verejnosti počas denných hodín zakázané a trestané zákonom, a to aj pre nemoslimov.

Klíma a prírodné katastrofy

Bahrajn má často extrémne vysoké teploty. Od júna do augusta môžu byť teploty nad 50°C.

Aby ste sa vyhli úpalu a dehydratácii:

  • piť veľa vody
  • vyhýbajte sa dlhému pobytu v horúčave

Piesočné a prachové búrky sa vyskytujú často.

Demonštrácie

Príležitostné demonštrácie a protesty sú možné. To môže zahŕňať pokusy o prerušenie dopravy, ako aj nepokoje vo vidieckych oblastiach av blízkosti hospodárskych centier. Zriedkavo to vedie k lokalizovaným konfliktom medzi vládnymi bezpečnostnými silami a demonštrantmi. Výročia kľúčových udalostí v Bahrajne občas zvyšujú pravdepodobnosť spontánnych demonštrácií. V minulosti sa porovnateľné prípady vyskytli v Sitra, Bani Jamra, Karbabad, Saar, Karzakan, Budaiya Highway a susedných dedinách.

Aj keď doteraz nedošlo k žiadnym priamym hrozbám alebo útokom proti britským štátnym príslušníkom, mali by ste byť opatrní, dodržiavať rady miestnych úradov a všímať si svoje okolie, nech ste kdekoľvek na ostrove.

Ohrození sú tí, ktorí sa môžu omylom ocitnúť v blízkosti násilného zhromaždenia.

Ak sa stretnete s veľkým verejným zhromaždením alebo demonštráciou, musíte oblasť rýchlo evakuovať. Ak spozorujete podozrivý predmet, nepribližujte sa k nemu a nedotýkajte sa ho. Odíďte a vytočte číslo 999 alebo policajnú tiesňovú linku 8000 8008.

Počas denných hodín je cestovanie po hlavných diaľniciach často usporiadané. Existuje niekoľko policajných kontrolných stanovíšť.

Počas demonštrácií sa vozovky môžu stať neprejazdnými, čo si vyžiada obchádzky. Tie vás môžu presmerovať cez neznáme územie. Mali by ste sa zoznámiť s inými cestami.

Miestna verejná mienka v regióne je naďalej ovplyvňovaná regionálnym vývojom. Musíte si byť vedomí miestnej citlivosti v súvislosti s týmito záležitosťami. Sledujte novinky a uvedomte si miestny a regionálny vývoj, ktorý môže vyvolať nepokoje verejnosti.

Ministerstvo vnútra vydalo pripomenutie, že všetci obyvatelia a hostia sú povinní mať pri sebe preukaz totožnosti s fotografiou. Pokuta až do výšky 300 BHD vám môže byť uložená, ak na žiadosť člena bahrajnskej vlády nemôžete preukázať svoju fotografiu, ako to vyžaduje bahrajnská legislatíva.

Zostaňte zdraví v Bahrajne

Uistite sa, že pijete veľa vody. Od apríla do augusta môže byť extrémne horúco (až 50 stupňov Celzia) a vlhké. Chráňte sa pred slnkom pomocou dáždnika. Zostať hydratovaný je dôležité, najmä ak ste celý deň vonku. Balená voda je k dispozícii na nákup za mimoriadne nízke ceny takmer všade v meste, z „chladiarní“ a malých reštaurácií.

Malé vychladené fľaše predávajú pouliční predavači v súku, ale môžete sa rozhodnúť minúť viac, ako stojí fľaša. Ak chcete zostať v Bahrajne dlhší čas, môžete si zariadiť, aby vám miestny Cold Shop doručil balenú vodu do vášho bytu, alebo sa prihláste na dodávku vody prostredníctvom jedného z mnohých podnikov na ostrove. Mnohé chladiarne (ako aj niektoré hotely) vám svoj tovar (alebo jedlo) dovezú do hotela alebo bytu zadarmo.

COVID-19

Vo verejných priestoroch neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa COVID-19 a všetky podniky vrátane obchodov, bánk a reštaurácií fungujú ako zvyčajne. Masky sú voliteľné vo vnútorných aj vonkajších priestoroch (okrem zdravotníckych zariadení).

Neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa COVID-19 týkajúce sa dostupnosti ubytovania a zariadení vrátane hotelov a súkromných nájomných jednotiek.

Ak si myslíte, že pociťujete príznaky COVID-19, mali by ste zavolať na miestnu horúcu linku 444 a riadiť sa pokynmi úradov. V prípade všeobecných otázok o COVID-19 v Bahrajne kontaktujte ministerstvo zdravotníctva na adrese covid19@moh.gov.bh. Tí, ktorí budú mať pozitívny test na COVID-19, budú kontaktovaní úradmi prostredníctvom aplikácie „BeAware“ a budú povinní sa izolovať doma alebo v hoteli po dobu 7 dní (ak sú plne zaočkovaní) alebo 10 dní (ak nie sú zaočkovaní) od dátum infekcie. Získaním negatívneho výsledku PCR zo súkromnej nemocnice môže byť obdobie samoizolácie ukončené skôr. V prípade potreby bude terapia COVID-19 poskytnutá bezplatne.