BAHRAIN CESTOVNÝ SPRIEVODCA

Tradície a zvyky v Bahrajne

Bahrajn je príjemná hostiteľská krajina, musíte však vždy prejaviť úctu a zdvorilosť, pokiaľ ide o svoje kultúrne tradície a náboženstvo. Pri návšteve oblastí navštevovaných miestnymi Arabmi je lepšie nosiť dlhé nohavice ako šortky a dámy by sa mali vyhnúť priehľadným šatám.

Plavky, bikiny a šortky sú prijateľné oblečenie v plážových kluboch a hoteloch. Na verejnosti neprejavujte prejavy lásky k osobám opačného pohlavia. Ľudia opačného pohlavia boli zatknutí za bozkávanie na verejnosti a sú spoločensky neprijateľní. Vždy sa vyhnite boju a nikdy sa nezapájajte do debaty, najmä s miestnym obyvateľstvom.

Oficiálnym náboženstvom kráľovstva je islam. Nasleduje viac ako 70% populácie. Kresťania, budhisti a Hindi tvoria pre zvyšnú časť. Malý zlomok obyvateľov netvrdí žiadnu náboženskú príslušnosť. Cirkev a štát nie sú oddelené. V tomto prípade sa uplatňuje Sharia (islamské právo). Koncept náboženskej slobody je zakotvený v ústave. Je to skutočnosť. Neexistuje tu žiadne náboženské prenasledovanie. Zástupcovia rôznych náboženstiev môžu slobodne pozorovať svoje obrady a oslavovať sviatky.

Moslimská komunita je heterogénna. Sunnitskí moslimovia vidia beduínov ako svojich predkov. Šíiti pochádzajú z proroka podľa ich viery. Väčšina šiitov patrí do etnickej a náboženskej komunity v Baharne. Sú tradičné a zbožné. Sunniti a šiiti zakladajú samostatné spoločenstvá. Ich právne konflikty sú vyriešené osobitnými súdnymi orgánmi.

Sociálna pozícia žien v Bahrajne je nadradená väčšine arabských národov. Tu môžu ženy pracovať. Predstavujú takmer jednu tretinu pracovnej sily krajiny. Majú prístup k vzdelávaniu a zdravotnej starostlivosti. Približne 60% žien organizuje vysokoškolské vzdelanie. V podnikaní je veľa žien. Ženy sú stále nedostatočne zastúpené v politike. Sú neprítomní v vládnej autorite. Neexistujú žiadne oficiálne zákony, ktoré porušujú práva žien. Regulácia však je v rozpore s zákonom šaría, ktorý nariaďuje, aby ženy pokrývali svoje tváre a orgány. Väčšina žien nosí Chador, ktorý ich nepokrýva. Niqab úplne zakrýva tvár žien z tradičnejších rodín. Cudzie dámy sú tolerované domorodcami. Mali by ste však pokryť svoje plecia a nohy. Okrem toho existujú požiadavky na zahraničných chlapcov. Je zakázané objaviť sa na verejných noseniach šortiek a atletického oblečenia.

Táto demokracia je výsledkom rýchlo rastúcej ekonomiky Bahrajnu, ktorá priťahuje veľké množstvo cudzincov. Bahrajn je najviac oslobodený z moslimských národov. Obyvatelia ďalších arabských krajín tu často dovolenku. Krajina predáva a konzumuje alkohol. Počas svätého mesiaca ramadánu sa morálne štandardy sprísnili. V súčasnosti sa veriaci posúvajú. Moslimovia sú zakázané jesť a pitie počas denného svetla počas tohto obdobia.

Náboženstvo má vplyv na etiketu. Ľavá ruka sa tradične považuje za špinavú, pretože sa používa na osobnú hygienu. Je prijateľné prijať jedlo a peniaze, ale iba pravou rukou. Pri vstupe do domu alebo mešity musia byť topánky odstránené. Nemôžete nasmerovať svoje nohy na partnera, pozorne hľadieť do očí partnera, jesť počas chôdze alebo aktívne gestikulovať počas rozhovoru.

Rodina má prvoradý význam pre občanov krajiny. Ženy sa vydávajú za veľmi mladé, začínajúc vo veku 14 rokov. Muži sa vydávajú od 20 do 22 rokov. Je bežnou praxou výkupných neviest. Polygamia je podľa zákona šaría prípustná. Ale každá žena by mala mať svoje pohodlné bydlisko. Existujú tiež prechodné manželstvá (muta). Sú ich výlučne akceptované šiitmi. Žena sa udeľuje odmenou na konci takéhoto manželstva. Práva ženy formálne sú rovnocenné s právami bežnej manželky. Jej potomstvo sa tiež považuje za legitímne. Má nárok na MAHR (dar od manžela). Trvanie manželstva môže byť predĺžené neurčité. Dáma sa musí po neúspešnom manželstve vydať na medzeru. Táto medzera je potrebná na vylúčenie možnosti tehotenstva. Počas tohto štyroch až dvadsiatich týždňov hiatus manžel naďalej pomáha manželke.

Po nezávislosti krajiny v roku 1971 začala bahrajnská kultúra výrazne prekvitať. Okrem rozvoja tradičného umenia rastie aj moderné umenie. Impresionizmus, expresionizmus a surrealizmus sa získavajú v popularite. Zorganizujú sa časté výstavy moderného umenia. Na tento účel sa využíva niekoľko múzeí a galérií. Pozoruhodné sú tradičné umenie arabskej kaligrafie, keramiky, šperkov a kováčov. Na konci 20. storočia sa začala rýchlo vyvíjať literatúra. Silný západný vplyv je v ňom spojený. Bahrajn, na rozdiel od iných islamských národov, má veľké množstvo žien básnikov, ktoré publikujú svoje diela.

Az arab, indiai és perzsa zene befolyásolta Bahrein hagyományos zenéjét. A legnépszerűbb stílusok a Saut, a Fijri és a Liwa. A bahreini állampolgárok már régóta részt vesznek a gyöngybányászatban. A Pearl Divers fejlesztette ki saját kultúráját, beleértve a zenét is. A Fijri a Pearl Divers zenéje. Fontos megjegyezni, hogy vannak part menti dalok és tengeri dalok. Liwa az afrikai emberek zenéje. A Saut néven ismert arab zenét OUD, ütőhangszeren és Rebabon végzik. A modern zene is létezik. Vannak olyan zenekarok, amelyek rockzenét játszanak. A Bahrein felvételi stúdiókat is tartalmaz. A mozi nem illegális. De a helyi filmeket gyakorlatilag soha nem készítik.