BAHRAIN CESTOVNÝ SPRIEVODCA

Čo by ste mali vedieť o Bahrajne

Bahrajn je najmenší zo suverénnych národov Perzského zálivu a často musel kráčať po diplomatickom lane cez svojich väčších susedov. Hoci má krajina malé zásoby ropy, vyvinula sa ako centrum rafinérií a bankové centrum, ako aj založenie sociálno-liberálnej monarchie.

Bahrajn, obľúbená víkendová destinácia pre návštevníkov zo susednej Saudskej Arábie, je kultúrnym hotspotom. Pamiatky svetového dedičstva UNESCO sa dotýkajú stále rušných bazárov a obchodov s kobercami, zatiaľ čo panorámu posiatu mešitami sú posiate vežami s luxusnými hotelmi.

Toto staré prístavné mesto v Arabskom zálive, ktoré sa nedávno usilovalo súťažiť o miesto na svetovej scéne luxusného cestovného ruchu, teraz hostí významné podujatia – ako napríklad Veľkú cenu Bahrajnu Formuly 1 – jedinečné zážitky a sofistikované múzeá, vďaka ktorým sa oplatí zapojiť váš itinerár.

Zatiaľ čo Bahrajn bol pravdepodobne prvým štátom Perzského zálivu, ktorý sa v 70. rokoch otvoril pre expatov a turistov, nepociťoval potrebu ísť v stopách svojho okázalejšieho suseda Dubaja. Tento malý ostrov v Perzskom zálive si skutočne zachoval rovnakú príťažlivosť, ktorá naň kedysi priťahovala ľudí zo Západu. Zároveň je to úplne moderný blízkovýchodný raj, ktorý oslovuje všetky záujmy.

Pôvodne pokojný ostrov s perlami si Bahrajn získal geopolitickú dôležitosť rovnako ako jeho región, napriek tomu, že má veľmi málo vlastnej ropy. Jeho priateľská, povoľná monarchia spolu s uvoľneným životným štýlom jej obyvateľov z neho urobili príťažlivú destináciu pre výskum a vývoj pre ropných robotníkov v regióne. Dnes je vnímaný ako víkendový útek pre obyvateľov Dubaja, Kataru, Kuvajtu a Saudskej Arábie, zatiaľ čo návštevníci zo vzdialenejších krajín sa hrnú, aby využili jeho zariadenia a počasie.

S osemmesačným stredomorským podnebím sa väčšina cestovateľov hrnie do Bahrajnu, aby uctievali slnko. Zatiaľ čo väčšina turistov málokedy opustí veľký výber pekne vybavených hotelov a rezortov, na tomto historickom ostrove je toho dosť. Od vysokooktánového kúzla každoročnej Grand Prix Formuly 1 až po kúzlo starobylej štvrte Manama až po vodné športy, jazdu v púšti a poskakovanie v reštauráciách – toto kráľovstvo má všetko.

Za posledné dve desaťročia zaznamenal Bahrajn prudký nárast počtu štvor- a päťhviezdičkových rezortov, pričom pohostinnosť, ktorú ponúkajú, nemá konca. Sú tu všetky veľké značky, z ktorých každá sa snaží prekonať ostatné, pokiaľ ide o vybavenie a pohodlie. Na druhom konci ponuky má ostrov dobrý výber útulnejších ubytovaní, od apartmánov až po historické hotely. Aj keď nie je veľa domácej kuchyne, regionálne arabské jedlá sú bežné a v turistických oblastiach je veľký výber medzinárodných reštaurácií.

Takmer všetci návštevníci dorazia na medzinárodné letisko v Bahrajne, zatiaľ čo tí zo Saudskej Arábie sa môžu vydať na Causeway, most, ktorý spája ostrov s pevninou. Miestna letecká spoločnosť Gulf Air má mimoriadne dobré spojenie po celom svete a väčšina zahraničných dopravcov má na svojich letových poriadkoch Bahrajn.

Ostrov je malý a osobný, meria menej ako 300 štvorcových míľ a žije na ňom niečo viac ako milión ľudí. Manama sa bežne považuje za turistické centrum a cestovanie po Bahrajne je jednoduché a hlavne taxíkom. Vzhľadom na jeho proporcie nie je dôvod uvažovať o prenájme auta.

Turizmus v Bahrajne

Bahrajn prilákal v roku 2008 ako turistická destinácia viac ako osem miliónov turistov, ale presná suma sa z roka na rok mení. Väčšina z nich pochádza z blízkych arabských krajín, no čoraz častejšie prichádzajú aj spoza tejto oblasti, keďže sa zvyšuje povedomie o histórii kráľovstva, ktorú propaguje Bahrajnský medzinárodný okruh F1.

Kráľovstvo spája súčasnú arabskú kultúru s päťtisícročným archeologickým dedičstvom civilizácie. Ostrov je domovom opevnení, ako je Qalat Al Bahrain, ktorý bol zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Bahrajnské národné múzeum má predmety z histórie krajiny, ktoré siahajú až k najstarším ľudským osadníkom ostrova spred približne 9 000 rokov, a Beit Al Korán (arabsky:, čo znamená „domov Koránu“) je múzeum, kde islamské artefakty zahŕňajú Korán. . Mešita Al-Khamis, jedna z najstarších mešít v regióne, pevnosť Arad neďaleko Muharraq, chrám Barbar, ktorý je tiež starobylým chrámom z bahrajnského obdobia dilmunitov, ako aj pohrebné mohyly A'ali a chrám Saar, patria medzi najznámejšie historické turistické miesta. Známou turistickou atrakciou je Strom života, 400-ročný strom, ktorému sa darí v púšti Sakhir bez vody v blízkosti.

V Bahrajne medzi obľúbené turistické aktivity patrí pozorovanie vtákov (najmä na ostrovoch Hawar), potápanie a jazda na koni. Mnoho návštevníkov zo susednej Saudskej Arábie a oblasti prichádza do Manamy predovšetkým nakupovať v obchodných centrách hlavného mesta, ako je napríklad Bahrain City Center a nákupné centrum Seef v štvrti Seef v Manama. Medzi návštevníkmi sú obľúbené aj trhovisko Manama a zlaté trhovisko v starobylej štvrti Manama.

Od roku 2005 sa v Bahrajne každoročne v marci koná podujatie „Jar kultúry“, počas ktorého na koncertoch vystupujú medzinárodne uznávaní speváci a umelci. Liga arabských štátov určila Manámu za hlavné arabské mesto kultúry v roku 2012 a arabské hlavné mesto cestovného ruchu v roku 2013. Počas podujatia v roku 2012 vystúpili Andrea Bocelli, Julio Iglesias a ďalší umelci.

Rodinné prázdniny

Bahrajn len nedávno začal prijímať turistov, napriek tomu, že okolité národy sú veľmi obľúbené. Preto mnohí dovolenkári túto lokalitu podceňujú. Veria, že na stránke nie je čo robiť ani prezerať. Ale toto je úplne nesprávne. Malé kráľovstvo sa môže pochváliť množstvom zaujímavých miest, ohromujúcim prírodným prostredím a vynikajúcou zábavou. Aj keď plánujete rodinnú dovolenku s deťmi, pobyt v tomto malom národe si užijete.

Keď cestujete s rodinou do Bahrajnu, v prvom rade by ste mali zvážiť výber hotela, ktorý ponúka zábavu pre deti. Four Seasons Hotel Bahrain Bay je skvelým miestom na oddych pre rodiny. Existujú možnosti zábavy pre dovolenkárov všetkých vekových kategórií. Deti sa tu môžu hrať na bielej pláži, plávať v čistej vode v bazéne a zabávať sa na ihriskách. Okrem toho je možné nechať dieťa s opatrovateľkou alebo v hotelovom špecializovanom detskom klube. Hotelová detská kuchyňa je ďalším bonusom. Vďaka tomu si svoju obľúbenú kuchyňu nájdu aj tie najnáročnejšie deti. Bezplatné ubytovanie pre deti alebo zľava 50 percent sú ďalšie významné prvky hotela.

Lagoona Beach Luxury Resort and Spa je považovaný za druhý najlepší hotel v Bahrajne pre rodiny. Tam si môžete oddýchnuť na nádhernej pláži a vychutnať si úchvatný výhľad na oceán. Dospelí si môžu oddýchnuť vo wellness centre. Vodný park s bazénmi a príjemným ihriskom poskytne deťom skvelé chvíle. K dispozícii je tiež miestnosť s hracími automatmi a detské divadlo s obľúbenými a obľúbenými rozprávkami.

Ritz Carlton Bahrain Hotel & Spa je považovaný za tretí najlepší hotel pre rodinnú dovolenku. Nachádza sa na pobreží Perzského zálivu. Nachádza sa tu zdravotné zariadenie s rôznymi službami. Dovolenkár každého veku si medzi nimi môže nájsť vhodnú možnosť. Bazény, najmä detské, potešia malých turistov. Kúpele určite oslovia aj dospelých. Okrem toho hotelový bufet ponúka jedlá pre deti a delikátne regionálne dezerty.

Pobyt v hoteloch, ani s veľkou dávkou zábavy, sa však nekvalifikuje ako úplná dovolenka. Ak teda plánujete dovolenku v Bahrajne, mali by ste si vybrať niekoľko rodinných atrakcií. Vodný záhradný park je prvým z úžasných miest. Pre deti sú pripravené početné kolotoče a šmýkačky. Najdôležitejším aspektom je, že deti každého veku môžu objaviť niečo, čo sa im páči. Je dôležité poznamenať, že neplnoletí nebudú mať povolený vstup do zábavného priestoru, pokiaľ nebudú v sprievode dospelej osoby.

Royal Camel Farm je ťavia farma. Otvorené je každý deň. Za návštevu sa neplatí. Nielenže sa môžete zoznámiť s ťavami a veľa sa o nich dozvedieť, ale môžete sa tiež naučiť, ako sa pri nich vhodne správať. Fotografovanie a jazda na ťavách sú však na farme zakázané. Napriek tomu, že sú to dostihové kone, patria do kráľovskej rodiny. Park Al Janabiyah je ideálnym miestom na pokojnú dovolenku, rodinné pikniky a jednoducho na obdivovanie okolitej prírody.

Bahrajn má rôzne rozmanité parky obsahujúce veľké množstvo druhov. Sú viditeľné pre deti, ktoré sa s nimi môžu tiež zoznámiť. Al Areen Wildlife Park patrí medzi najznámejšie lokality. Početné stvorenia uvedené v červenej knihe tu obývajú svoje prirodzené prostredie. Okrem toho by ste mali venovať pozornosť Wahooo! Toto je najpôsobivejší vodný park. Toto je prvý vonkajší vodný park na Blízkom východe. Tu si nepochybne užijete ideálnu rodinnú dovolenku. Budú tu hodiny zábavy. Bahrajn je domovom množstva atraktívnych a poučných múzeí, ako aj mešít, pre tých, ktorí sa rozhodnú stráviť prázdniny učením sa a získavaním nových skúseností. Každý z nich je plný svojej vlastnej nezmazateľnej histórie a ďalších fascinujúcich legiend.

Arman Zoo je malá zoologická záhrada. Žijú tu kozy, kravy, jelene, krokodíly, množstvo vtákov a dokonca aj psy. Na východe je pes zvyčajne považovaný za nečisté zviera. Preto sú psy v mnohých národoch považované za exotické. Toto nie sú jediné skvelé miesta v Bahrajne, ktoré môže navštíviť celá rodina a odísť z nich len s dobrými spomienkami. Najdôležitejším aspektom plánovania dovolenky je brať do úvahy vaše záujmy. Každého baví niečo iné. Môže to byť aktívna aj oddychová dovolenka.

Čo vidieť v Bahrajne

Najväčšie atrakcie kráľovstva sú buď v Maname alebo v okolitých suchozemských a vodných prírodných oblastiach mesta. Vzhľadom na malú rozlohu Bahrajnu sa na všetky miesta dostanete rýchlo a jednoducho taxíkom.

Obyvatelia Manámy, na rozdiel od mnohých susedov v Perzskom zálive, milujú prechádzky po námestiach mesta vo večerných hodinách, keď mesto skutočne ožíva. Výsledkom bahrajnského dedičstva pohostinnosti a cestovného ruchu je, že mesto aj jeho okolie poskytuje množstvo atrakcií a aktivít, vďaka čomu je ľahké nájsť niečo zaujímavé v krátkom čase.

Bahrajnská pevnosť (Qala’at al-Bahrain) sa nachádza na severnom pobreží, asi päť alebo desať minút jazdy od Manámy. Hoci je zrekonštruovaný a je vo výbornom stave, potrebuje nábytok, nápisy a exponáty. Účasť na podujatí je bezplatná.

V tesnej blízkosti pevnosti sa nachádza múzeum, ktoré bolo otvorené vo februári 2008 a obsahuje množstvo predmetov z obdobia starovekého Dilmunu až po islamskú éru, z ktorých mnohé boli objavené v pevnosti a neďalekých ruinách. Múzeum je obrovská biela obdĺžniková stavba bez náznaku, že ide o múzeum. Denné hodiny sú od 8:00 do 14:00 a vstup je voľný.

Strom života je metaforou života. Napriek tomu, že sa stromom darí v celom Bahrajne, tento je jedinečný v tom, že ide o 400-ročný strom, ktorý odolal drsnému púštnemu prostrediu. Aby ste sa dostali k stromu, budete potrebovať vozidlo, pretože sa nachádza mimo vychodených ciest a nie na trase verejnej dopravy.

Choďte po diaľnici Zallaq na východ, ktorá sa stáva diaľnicou Al-Muaskar, aby ste sa dostali k stromu. Po chvíli si všimnete značku Stromu života, ktorá ukazuje odbočenie doprava. (Napriek tomu, že značka naznačuje, že musíte odbočiť na poľnú cestu, ktorá nikam nevedie, nerobte to, ale počkajte na ďalšiu križovatku, ktorá je niekoľko metrov pred nami.) Na tejto trase nie sú žiadne značky, tak si daj pozor na smetisko napravo. Tesne pred dosiahnutím kopca odbočte doprava s upozornením na 10-percentný sklon. Ak budete pokračovať rovno po tejto trase (vrátane kruhových objazdov), opäť uvidíte náznaky Stromu života.

Značky vás povedú po ceste, ktorá bude nakoniec bez týchto značiek, ale nakoniec uvidíte strom napravo v diaľke (je veľký a široký, nemýľte si ho s inými menšími stromami pozdĺž cesty). V Gas Well # 371 to vedie po poľnej ceste. Môžete vyjsť priamo zo stromu, ale zostaňte na trase opotrebovanej vozidlom, pretože jej vypnutie môže spôsobiť, že vaše auto uviazne v mäkšom piesku.

Hoci sa zdá, že je to náročná práca, Strom života stojí za to vidieť, pretože je taký nezvyčajný. Strom je pokrytý graffiti, ktoré neuvidíte, kým sa k nemu nepriblížite. Príďte tesne pred západom slnka, aby ste si mohli vychutnať krásny výhľad na strom a okolitú púšť.

Čo robiť v Bahrajne

Od staroveku Dilmunu až po islamskú éru má Bahrajn 5000-ročnú históriu. Krajina má tri pevnosti, ktoré boli starostlivo prestavané a sú prístupné verejnosti, no ich umiestnenie môže byť náročné z dôvodu nedostatku značenia a celkového marketingu turistického sektora v krajine.

Preteky F1 Grand Prix Bahrajnu, ktoré sa konajú v apríli na medzinárodnom okruhu v Bahrajne, sú najdôležitejším každoročným podujatím Bahrajnu. Keďže letenky sú vypredané a ceny ubytovania sa zvýšili štvornásobne, plánujte dopredu. Ľuďom, ktorí vykonajú prvé rezervácie, sa zvyčajne poskytujú zľavy v rozmedzí od 10 % do 20 %. V závislosti od tribúny sa vstupenky pohybujú od 150 do 60 BD.

Väčšina aktivít v Bahrajne sa točí okolo luxusu a potešenia. Na ostrove je veľmi rozvinutá pohostinnosť, takže ľudia, ktorí si cenia rozmaznávanie, určite nájdu vo svojom hoteli všetko, čo potrebujú. Štvorhviezdičkové a päťhviezdičkové nehnuteľnosti v srdci Manama a pozdĺž pobrežia sú sebestačnými rajmi s množstvom reštaurácií, barov, kúpeľov a ležadiel.

Okrem hotelov je bahrajnská kultúra rozšírená a evidentná na celom ostrove. Od výzvy k modlitbe spievanej muezínom až po prepracovanú arabskú architektúru mešít a sídlisk má ostrov osobitý historický nádych.

Perly boli kedysi zdrojom príjmu pre Bahrajnčanov, ale keďže chov ustríc vytlačil tradičné potápanie perál, mäkkýše zostávajú zrelé na zber na morskom dne. Aquatique Scuba Center ponúka inštruktážne kurzy potápania s perlami, ktoré pokrývajú históriu tohto odvetvia a vyvrcholia ponorom do jednej z opustených perlových postelí.

Od roku 2004 sa na ostrove Bahrajn každoročne koná Veľká cena Formuly 1, ktorá je medzi automobilovými nadšencami známa. Bahrajnský medzinárodný okruh v Sakhire na západnej strane ostrova, pol hodiny cesty po diaľnici od Manámy, nie je len dejiskom najprestížnejšieho podujatia motoristického športu, ale hostí aj množstvo podujatí s automobilovou tematikou, vrátane pretekov dragsterov, driftovanie a povozníctvo.

Oblasť pobrežia Perzského zálivu funguje ako miesto pre migrujúce druhy, z ktorých mnohé sú vzácne a vyhľadávané twitchermi. Toto je potešenie pre pozorovateľov vtákov s uvoľnenejšou povahou. Al Reem Tours sa špecializuje na ekologické výlety a ponúka denné výlety za pozorovaním divej zveri a vtákov na ostrovy Hawar medzi Bahrajnom a Katarom. Výlety na púšť do piesočnatého vnútrozemia Bahrajnu sú tiež nesmierne obľúbené medzi milovníkmi prírody.

Manama, hlavné mesto Bahrajnu, je historické staré mesto aj dynamické, moderné mesto s nákupnými centrami, hotelmi a zábavou; napriek tomu má svoju jedinečnú osobnosť a šarm. Al Badr Travels ponúka rôzne výlety po meste, vrátane prechádzok za dedičstvom a plavieb na dhow, klasických drevených obchodných lodiach, ktoré preplávali záliv po celé generácie.

Bahrajnčania sú veľmi hrdí na svoju minulosť, ktorá je naďalej populárna v podobe ich umenia a remesiel. Bahrain Arts Society je nezisková kultúrna organizácia, ktorá pravidelne organizuje výstavy, predstavenia, prednášky a workshopy, ktorých cieľom je naučiť turistov vyrábať tradičné remeselné výrobky v štýle Blízkeho východu.

Bahrajn, rovnako ako zvyšok Perzského zálivu, má ekonomiku oslobodenú od daní, kde sa na tovar neúčtuje žiadne clo. Pre tých, ktorí neodolajú nákupu, rôzne nové nákupné centrá, ako napríklad veľké a nablýskané nákupné centrum Seef v Manama, vždy ponúkajú zľavy. Pre tých, ktorí chcú tradičnú atmosféru, sú v hlavnom meste rôzne súky (trhy) a kuriózne špecializované butiky a obchody s perlami.

Vysoké teploty v Bahrajne robia vodné športy príťažlivejšími a návštevníci aj obyvatelia sa celý rok oddávajú svojej obľúbenej aktivite v teplých vodách Perzského zálivu.

Bahrajn má 18-jamkové medzinárodné golfové ihrisko približne 15 minút od mesta Manama, napriek tomu, že ide o púštnu krajinu. Na golfovom ihrisku s parom 72, ktoré je obklopené stovkami datľových paliem a vyprahnutých plání, je päť jazier.

Užite si jazdu na ťave po ceste. V A'ali Village Ceramics si môžete kúpiť suveníry, ako aj skutočnú keramiku. Na miestnych trhoviskách Souk zjednávajte tovar.

Jedlo v Bahrajne

Bahrajnská kulinárska scéna je vynikajúca, s mnohými miestami, z ktorých si môžete vybrať. Adliya je primárna jedáleň. V Adliya je veľa kaviarní, z ktorých si môžete vybrať, vrátane Coco's (vynikajúca kuchyňa za rozumnú cenu) a Lilou's (extrémne obľúbená medzi obyvateľmi, ktorí chcú vidieť a byť videní). Mirai je fantastická japonská fusion reštaurácia, ktorá je ideálna na oslavu špeciálnej príležitosti. V okolí nájdete trendy salóny/reštaurácie ako Zoe's a Block 338.

Reštaurácie v Bahrajne sa líšia od lacných stánkov s miestnou kuchyňou až po sofistikované reštaurácie v luxusných hoteloch. Burger King a McDonalds sú dva z najznámejších podnikov rýchleho občerstvenia v Spojených štátoch. Večere v západnom štýle a franšízy (najmä americké) ponúkajúce kuchyňu za špičkové ceny nájdete v nákupných centrách a v centre mesta.

Vzhľadom na vysoký počet reštaurácií v Spojených štátoch, ktoré sa nachádzajú v tomto regióne, má Juffair slávnu uličku známu ako „Americká ulička“.

Geografia Bahrajnu

Bahrajn je súostrovie v Perzskom zálive, východne od Saudskej Arábie, ktoré je väčšinou ploché a suché. Tvorí ho plochá púštna rovina, ktorá sa postupne šplhá po nízkom stredovom násype, pričom najvyšším bodom je 134 m vysoký horský dym (Jabal ad Dukhan). Bahrajn mal pôvodne 665 km2 (257 štvorcových míľ), ale vďaka melioračnej zóne sa rozrástol na 765 km2 (295 štvorcových míľ), čím je o niečo väčší ako Hamburg alebo ostrov Man.

Predtým známe ako súostrovie 33 ostrovov, významné rekultivačné operácie rozšírili počet ostrovov a súostroví v auguste 2008 na 84. Bahrajn nemá fyzickú hranicu so žiadnym štátom, hoci má 161-kilometrové pobrežie. Národ si nárokuje aj 22-kilometrové (12 námorných míľ) teritoriálne more a 44-kilometrovú súvislú zónu (24 nmi). Bahrajn má päť veľkých ostrovov: Bahrajn, Hawarské ostrovy, Muharraq, Umm a Nasan a Sitra. Letá v Bahrajne sú horúce a vlhké, s miernymi zimami. Veľké množstvo ropy a zemného plynu, ako aj ryby v pobrežných moriach patria medzi prírodné zdroje krajiny. Len 2,82 percenta z celkovej výmery pôdy sa využíva na poľnohospodárstvo.

Napriek tomu, že Bahrajn je z 92 percent púšťou, kde sa pravidelne vyskytujú suchá a prašné búrky, najväčšími prírodnými rizikami pre Bahrajn sú. Dezertifikácia v dôsledku degradácie obmedzenej ornej pôdy, poškodenie pobrežia (škody na pobreží, koralových útesoch a morskej vegetácii) v dôsledku úniku ropy a iných veľkých únikov ropy, ropných rafinérií, distribučných centier a obnovy nelegálnej pôdy na určitých miestach ako Bay Tubli patria medzi environmentálne problémy Bahrajnu. Nadmerné využívanie hlavnej zvodnenej vrstvy Dammam zo strany poľnohospodárstva a domácností viedlo k salinizácii blízkych poloslaných a slaných vodných útvarov. V hydrochemickom prieskume boli objavené miesta zdrojov slanosti podzemných vôd a oblasti ich dopadu.

Výskum zistil, že keď podzemná voda prúdi zo severozápadnej oblasti Bahrajnu, kde je vodonosná vrstva zásobovaná vodou cez bočný prepad z východnej Saudskej Arábie na juhu a juhovýchode, kvalita vody vo vodonosnej vrstve sa výrazne mení. Brakická voda vyviera z brakických vodných oblastí v severo-stredných, západných a východných oblastiach; prienik morskej vody vo východnej oblasti; prenikanie vody Sabkha v juhozápadnej oblasti; a zavlažovací reflux v miestnej oblasti v západnej oblasti sú štyri identifikované typy salinizácie zvodnenej vrstvy. Okrem využívania podzemnej vody v zóne sa diskutuje o štyroch možnostiach riadenia kvality podzemnej vody, ktoré má bahrajnský vodohospodársky orgán k dispozícii, a navrhujú sa prioritné regióny v závislosti od typu a veľkosti akéhokoľvek Versalzungsquelle.

Podnebie v Bahrajne

Pohorie Zagros v Iráne, ktoré sa tiahne nad Perzským zálivom, produkuje v Bahrajne slabý vietor. Prachové búrky v Iraku a Saudskej Arábii, prenášané severozápadnými vetrami známymi ako Shamalwind, spôsobujú zníženú viditeľnosť v mesiacoch jún a júl.

Letá sú veľmi horúce. V lete sú vody okolo Bahrajnu plytké a rýchlo teplé, čo má za následok značnú vlhkosť, najmä v noci. Za ideálnych okolností môžu letné teploty prekročiť 50 stupňov Celzia (122 stupňov Fahrenheita). Dážď v Bahrajne je slabý a sporadický. Zrážky sú najčastejšie v zime, s maximom 71,8 mm (2,83 palca).

Demografia Bahrajnu

Populácia Bahrajnu sa v roku 2010 zvýšila na 1,2 milióna ľudí s 568 399 Bahrajnmi a 666 172 cudzincami. Populácia Bahrajnu vzrástla z 1,05 milióna v roku 2007 na viac ako jeden milión v roku 2007. (517 368 cudzincov). Hoci väčšina obyvateľov pochádza z Blízkeho východu, národ má aj značnú juhoázijskú komunitu. V roku 2008 žilo v Bahrajne viac ako 290 000 Indov, čo z neho robí najväčšiu populáciu prisťahovalcov v krajine.

S hustotou obyvateľstva 1 646 osôb na km2 v roku 2010 je Bahrajn štvrtým najhustejšie obývaným suverénnym štátom na svete. Mestské štáty sú jedinými suverénnymi a vysoko obývanými štátmi. Väčšina obyvateľov krajiny sa nachádza na severe, pričom južná oblasť gubernie je obývaná najmenej. Sever krajiny je tak husto osídlený, že niektorí ho označujú za veľké mesto.

Etnické skupiny v Bahrajne

Obyvateľstvo Bahrajnu je etnicky rôznorodé. Baharna a Ajam sú dve etnické skupiny, ktoré tvoria Shia Shia. Etnická skupina Baharna tvorí väčšinu bahájskych šíitov. Ajamovia sú podľa etnického pôvodu šiitskí Peržania. Šiitskí Peržania žijú vo významných počtoch v Manama a Muharraq. Etnickí Hasawi z Al-Hasa tvoria nepatrnú menšinu bahrajnských šiitov.

Sunniti v Bahrajne sú väčšinou rozdelení do dvoch etnických skupín: Arab (arabčina) a Huwala. Sunnitskí Arabi sú najmocnejšou etnickou skupinou v Bahrajne; zastávajú väčšinu vládnych postov a bahrajnská monarchia je sunnitská arabská. Medzi tradičné sunnitské arabské osady patria Zallaq, Muharraq, Riffa a Hawar. Huwala sú sunnitskí iránski potomkovia, medzi nimi sú niektorí sunnitskí Peržania a niektorí sunnitskí Arabi. Existujú aj sunniti balúčskeho pôvodu. Väčšina bahrajnských Afričanov pochádza z východnej Afriky a po celé generácie žili v Muharraq a Riffa.

Náboženstvo v Bahrajne

Oficiálnym náboženstvom Bahrajnu je islam a väčšina obyvateľov Bahrajnu sú moslimovia. Hoci neexistujú žiadne oficiálne štatistiky o percentuálnom zastúpení šiitov a sunnitov medzi moslimami v Bahrajne, šiíti tvoria 65-75 percent populácie.

Bahrajn má významnú kresťanskú populáciu. Po sčítaní ľudu v roku 2010 žilo v Bahrajne 367 683 nemoslimských obyvateľov, väčšina z nich sú kresťania. Väčšina kresťanov v Bahrajne sú expati, ale bahrajnskí kresťanskí kresťania (ktorí majú bahrajnské občianstvo) tvoria menšiu skupinu. Alees Samaan, rodený kresťan z Bahrajnu, slúžil ako veľvyslanec Bahrajnu v Spojenom kráľovstve. Bahrajn sa môže pochváliť aj miestnou židovskou populáciou 37 Bahrajncov. Podľa rôznych odhadov sa židovská populácia v Bahrajne pohybuje medzi 36 a 50 jednotlivcami.

Celková angažovanosť moslimov v posledných rokoch klesla v dôsledku prílevu imigrantov a gastarbeiterov z krajín južnej Ázie, ako sú India, Filipíny a Srí Lanka. Podľa sčítania ľudu v roku 2001 bolo v Bahrajne 81,2 percenta moslimov, 10 percent kresťanov a 9,8 percenta hinduistov alebo iného vyznania. Podľa sčítania ľudu z roku 2010 tvorili moslimovia 70,2 percenta obyvateľstva (sčítanie v roku 2010 nerozlišovalo medzi nemoslimskými náboženstvami). Predstavitelia bahrajnskej administratívy odmietli obvinenia opozície, že vláda sa pokúša zmeniť demografický vývoj krajiny naturalizáciou sunnitských Sýrčanov. Baháovci tvoria približne 1 % celkovej populácie Bahrajnu.

Jazyk v Bahrajne

Oficiálnym jazykom Bahrajnu je arabčina, hoci bežne sa tu hovorí anglicky. Bahrajnská arabčina je najbežnejšie používaným arabským dialektom, no podobne ako ostatné arabské dialekty sa výrazne líši od štandardnej arabčiny. Keďže zákonodarca musí hovoriť plynule po arabsky, aby zastupoval parlament, podľa článku 57 písm. c) bahrajnskej ústavy hrá arabčina významnú úlohu v politickom živote.

Mnoho jednotlivcov v Bahrajne, Bahrajncov aj Nebahrajncov, hovorí perzsky, úradným jazykom Iránu, alebo urdčinou, úradným jazykom Pakistanu. Nepálsky sa bežne hovorí aj medzi nepálskymi robotníkmi a skupinou Gurkha Soldier. Dôležité domorodé obyvateľstvo hovorí malajálamsky, tamilsky a hindsky. Všetky obchodné zariadenia a dopravné značky sú viacjazyčné, s anglickým aj arabským písmom.