PRZEWODNIK PO BAHRAJNIE

Festiwale i święta w Bahrajnie

Święta państwowe w Bahrajnie

Dataangielskie imieArabskie imięOpis
1 styczniaNew Year’s Dayرأس السنة الميلاديةGregoriański Nowy Rok.
1 majaLabour Dayيوم العمالLokalnie nazywany „Eid Al Oumal” (Dzień Robotniczy).
16 grudniaNational Dayاليوم الوطنيŚwięto Narodowe Bahrajnu.
17 grudniaAccession Dayيوم الجلوسDzień wstąpienia na tron ​​zmarłego Amira Sh. Isa Bin Salman Al Khalifa
1. muharramaIslamic New Yearرأس السنة الهجريةIslamski Nowy Rok (znany również jako: Nowy Rok Hidżry).
9, 10 muharramaDay of AshuraعاشوراءReprezentują 9. i 10. dzień miesiąca hidżry Muharrama. Zbiegają się ze wspomnieniem męczeńskiej śmierci imama Husajna.
12. Rabiul AwwalProphet Muhammad’s birthdayالمولد النبويUpamiętnia urodziny proroka Mahometa, obchodzone w większości części świata muzułmańskiego.
1., 2. i 3. ShawwalLittle Feastعيد الفطرUpamiętnia koniec Ramadanu.
9. ZulhijjahArafat Dayيوم عرفةUpamiętnienie ostatniego kazania Mahometa i zakończenia przesłania islamu.
10, 11, 12 i 13 ZulhijjahFeast of the Sacrificeعيد الأضحىUpamiętnia gotowość Ibrahima do poświęcenia syna. Znany również jako Wielkie Święto (obchodzone od 10 do 13)

Festiwale W Bahrajnie

Bahrajn jest krajem muzułmańskim. Dlatego większość lokalnych świąt ma charakter religijny. Ponadto odbywa się tu kilka festiwali. W krajach muzułmańskich Nowy Rok nie jest obchodzony 1 stycznia. Muzułmanie świętują Nowy Rok w innym terminie. W niektórych krajach obchodzenie Nowego Roku 1 stycznia jest surowo zabronione. Bahrajn nie należy do tych krajów. Po uzyskaniu niepodległości w latach 70. gospodarka kraju nadal znacznie się rozwijała. Do Bahrajnu zaczęli napływać liczni obcokrajowcy. Dziś stanowią blisko połowę ludności kraju. W związku z tym liczne znane hotele i kluby nocne świętują Nowy Rok pokazami, imprezami i fajerwerkami.

W dniach 16-17 grudnia obchodzimy Święto Niepodległości. Ten dzień jest świętem. W swojej historii Bahrajn był rządzony przez wiele państw. Imperium Sasanidów, kalifat arabski, emirat Ormuz, Portugalia i Iran były wśród tych narodów. Od lat 70. XIX wieku kraj znajduje się pod ochroną Wielkiej Brytanii. Pod rządami emira Isy bin Salmana Al Khalifa Bahrajn odzyskał wolność. Miało to miejsce w 1971 roku. Wielkie obchody obejmują pirotechnikę, występy kulturalne i wystawy.

Ministerstwo Kultury Bahrajnu organizuje coroczne obchody TA'a Al Shabab. W jego trakcie odbywają się liczne konkursy i wystawy. Obejmuje to wystawy architektoniczne, a także wystawy dotyczące nowych technologii, dziedzictwa kulturowego świata arabskiego, mediów i różnorodnych sztuk (poezja, teatr, muzyka i nauka). Wolontariusze organizują każdą imprezę. W 1992 roku zorganizowano pierwszy Festiwal Dziedzictwa Kulturowego. Niemniej jednak ma już znakomitą reputację. Rządzi nim król Hamad bin Isa bin Salman Al Khalifa. Na festiwalu licznie reprezentowana jest tradycyjna sztuka ludowa. Należą do nich wyroby plecionkarskie, ceramika, biżuteria i kaligrafia arabska. Istnieją również wystawy tradycyjnej sztuki i cywilizacji. Wszędzie można usłyszeć muzykę narodową. Podczas imprezy można się wiele dowiedzieć o połowach pereł i sokolnictwie. Możesz także zobaczyć tradycyjne domy rybaków pereł i posłuchać ich muzyki. Są specjalne pokazy edukacyjne dla dzieci. Są fundamentalne dla istnienia poławiaczy pereł.

Arabia Show to święto biżuterii. Występuje co roku w listopadzie. Wydarzenie to przyciąga wystawców z całego świata arabskiego do centrum wystawowego Bahrain International. Wszystko jest dostępne dla zagranicznych gości na wystawie. Są to stare wyroby jubilerskie, zegarki, diamenty i kamienie szlachetne, złota biżuteria i sztućce wykonane ręcznie. Na wystawie zawsze obecne są produkty Valentino, Chanel, Versace, Gucci, Swatch, Omega, Patek Philippe i wielu innych renomowanych marek. Arabska hojność zapewnia również kobietom luksus oglądania i wybierania klejnotów w bezpiecznym środowisku.

Data islamskiego Nowego Roku jest obliczana na podstawie kalendarza księżycowego i innych dat świąt islamskich. Ten dzień wyznacza początek historycznej hidżry, podróży z Medyny do Mekki. Kalendarz muzułmański obejmuje 354 dni. Muzułmański Nowy Rok jest świętem narodowym.

Według kalendarza księżycowego data rozpoczęcia Ramadanu jest obliczana w ten sam sposób. W tym miesiącu pobożni muzułmanie modlą się i poszczą przez cały dzień. Nie jedzą niczego przed zmrokiem. Wielu muzułmanów wstaje przed zmierzchem, aby zjeść śniadanie przed rozpoczęciem dnia pracy. Eid al-Fitr to święto upamiętniające zakończenie miesiąca Ramadan. Obserwuje się to na wielką skalę. To są rodzinne wakacje. Członkowie rodziny spotykają się razem. Spożywają dużo jedzenia i rozdają żywność i pieniądze ubogim. Prorok obchodził to święto po raz pierwszy w 624 roku, po zwycięstwie w bitwie pod Badr.

Eid al-Adha jest świętem poświęconym ofiarom. To kolejna niezwykle ważna data w kalendarzu muzułmańskim. To przedostatni etap pielgrzymki do Mekki. Z pojawieniem się święta związane jest pewne zdarzenie. Ibrahim zamierzał złożyć swoje dziecko w ofierze Bogu. Jednak w ostatniej chwili zatrzymał go głos z nieba. Jego syna zastąpiono barankiem. Muzułmanie powtarzają tę ceremonię, zabijając krowę lub owcę. Dawcy i ich rodziny spożywają jedną trzecią mięsa. Pozostałą jedną trzecią rozdają rodzinie i przyjaciołom. Pozostała jedna trzecia jest rozdzielana między osoby upośledzone.

Dziesiątego dnia pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego obchodzony jest Dzień Aszury. Ta data upamiętnia śmierć wnuka Proroka Husajna Ibn Alego w bitwie pod Karbalą w 680 roku. Sunnici i szyici obchodzą ten dzień na różne sposoby. Jest to jednak dzień smutku i modlitwy dla obu religii.

Urodziny Proroka Mahometa obchodzone są w trzecim miesiącu kalendarza muzułmańskiego. Sunnici i szyici obchodzą to święto w osobne dni. Niektóre sekty sunnickie w ogóle nie obchodzą tego święta. W tym dniu organizowane są koncerty muzyki religijnej. Otrzymasz również możliwość uczestniczenia w rozmowach o tematyce religijnej. Święto obchodzono po raz pierwszy w VIII wieku. W tym czasie dawny dom Proroka w Mekce został przekształcony w miejsce kultu. Na pamiątkę tej okazji odbywa się festiwal Milad un Nabi z procesjami i uroczystościami.

Dzień Arafah nie jest świętem narodowym. Sygnalizuje zakończenie pielgrzymki do Mekki. W tym dniu pielgrzymi odwiedzają górę Arafat i modlą się. W tym dniu mówi się, że znaczenie wszystkich czynów, dobrych i złych, wielokrotnie się mnoży.

Muharrama - Islamski Nowy Rok

Jako środek promujący czystość podczas jednego z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w roku, surowo egzekwowany jest zakaz spożywania alkoholu. Islamski Nowy Rok i Chrześcijański Nowy Rok są obchodzone w styczniu, stąd te dwa święta są często łączone w jeden miesiąc uroczystości.

Aszura

Dziesiątego dnia muharrama, zgodnie z kalendarzem islamskim, większość szyickich muzułmanów Bahrajnu gromadzi się, aby upamiętnić śmierć Hussaina ibn Alego. Dla większości jest to czas głębokiego bólu i żałoby, a nie świętowanie. Niezwykłe jest obserwowanie, jak miejscowa ludność wspomina ten dzień licznymi procesjami i zwyczajami.

Milad Al Nabi

Milad Al Nabi, najczęściej obchodzone wydarzenie w Bahrajnie, upamiętnia narodziny proroka Mahometa. Sunnici i szyici, dwie największe islamskie frakcje na wyspie, czczą dziedzictwo tej wielkiej postaci muzułmańskiej, ale świętują tę okazję w różne dni. Co roku w kwietniu procesje, uczty i opowieści są tłem szaleńczej uroczystości.

Dzień Niepodległości

Co roku w czerwcu mieszkańcy Bahrajnu ignorują różnice kastowe, religijne i społeczne, świętując Dzień Niepodległości fajerwerkami, operą i trwającymi dzień i noc uroczystościami. Upamiętnia dzień w 1971 roku, kiedy Bahrajn uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii po ponad wieku jako państwo protektoratu.

Ramadan i Eid Al Fitr

Muzułmanie uważają święty miesiąc Ramadan za „okres świąteczny”, czas dobroczynności i introspekcji. W ciągu dnia muzułmanie powinni pościć, ale wieczory są niezwykle przyjemne, ponieważ rodziny wspólnie jedzą kolację i specjalne namioty Ramadanu. Koniec Ramadanu upamiętnia się Eid Al Fitr, trzydniowym świętem uczt i dobrych uczynków.