Przewodnik turystyczny po Manamie

Jak poruszać się po Manamie

Jak poruszać się po Manamie - taksówką

Oficjalna stawka za kilometr wynosi (2,65 USD) 1000 BD + 0,200 Fils. W rzeczywistości jednak liczniki są często „zepsute”, „zakryte”, „zgubione” lub „ignorowane”, więc musisz wcześniej uzgodnić taryfy. Uważaj na taksówkarzy, którzy często żądają wygórowanych opłat.

Jednak w sierpniu 2008 r. rząd i grupy taksówkarskie podpisały nową umowę i coraz więcej taksówek korzysta z liczników. Przejazd w obrębie Manamy kosztuje od 3 do 5 dinarów.

Lotnisko udostępnia instrukcje ustalania opłat za taksówki w sposób oficjalny. Jeśli weźmiesz taksówkę czekającą na lotnisku, zostaniesz obciążony dodatkową opłatą w wysokości 2.000 BD.

Taksówki średnio zapewniają przyzwoitą obsługę, chociaż jest kilku oszustów. Podczas podróży z lotniska zawsze korzystaj z białych z czerwonym dachem lub taksówek w stylu londyńskim. Istnieje również prawo, że jeśli licznik nie jest używany, nie ma opłaty; trzymaj się swoich pistoletów i skontaktuj się z policją, a kierowca natychmiast podejmie współpracę z dokładną ceną za przejazd.

Chociaż duże hotele i centra handlowe zazwyczaj mają kilka taksówek czekających na zewnątrz, znalezienie takiej może być trudne. Królestwo jest domem dla wielu prywatnych firm, z których najbardziej znane to:

SMS Radio-Meter Taxis SMS Radio-Meter Taxis to najstarsza i najpopularniejsza firma taksówkarska w Królestwie, a także najbardziej godna zaufania. Taksówki można rezerwować z wyprzedzeniem i są one dostępne 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

Bahrain Limo to niedawno założona firma Radio Meter Taxi w Bahrajnie i jest siostrzaną firmą Saudi Bahraini Transport Company (SABTCO), która świadczy usługi autobusowe i limuzynowe premium na King Fahad Causeway.

Jednak zdarzały się skargi na taksówkarzy pobierających zbyt wysokie opłaty (na przykład 50 BD za krótką podróż, podczas gdy w rzeczywistości jest to 3 BD), choć są to rzadkie przypadki. Korzystanie z certyfikowanych usług taksówkarskich jest zazwyczaj najlepszą opcją.

Jak poruszać się po Manamie - autobusem

Wiele części wyspy jest również obsługiwanych przez autobusy publiczne. Chociaż bilety autobusowe są skromne, podróżni mogą mieć trudności ze zrozumieniem systemu ze względu na trudności w uzyskaniu rozkładów jazdy autobusów i map.

Do niedawna (luty 2015) podróż autobusem po Bahrajnie była praktycznie niemożliwa, a obcokrajowców do tego zniechęcano. Autobusy do popularnych miejsc i centrów handlowych były rzadkością i często przyjeżdżały późno. Poczekalnie były często nieproszone. Autobusy ledwo pokrywały około 35% kraju, a większość ludzi wolałaby korzystać z taksówek, a robotnicy czasami łączą swoje pieniądze, aby kupić pojazd.

Od tego czasu jednak sytuacja stopniowo się poprawiała. Sytuacja znacząco poprawiła się od lutego 2015 r., kiedy to zmienili się operatorzy. Autobusy są teraz znacznie czystsze, bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych i mają między innymi bezpłatny dostęp do Internetu 4G. Czasy oczekiwania uległy znacznej poprawie, podobnie jak obszary oczekiwania.

Jak poruszać się po Manamie - samochodem

Rozważ wynajęcie samochodu, jeśli zamierzasz odwiedzić wiele miejsc. Ceny wahają się od 10 do 20 dinarów dziennie i obejmują nieograniczoną jazdę po całej wyspie.

Jeśli przyjeżdżasz autobusem na parking centrum Lulu, po prostu odwróć się od wejścia i wyjdź z parkingu; wypożyczalnie samochodów znajdują się w zespole budynków po drugiej stronie ulicy. Zdecydowanie zaleca się mapę lub GPS, ponieważ znaki drogowe mogą być ograniczone, a przejście z jednej części kraju do drugiej nie jest trudne, mimo że kraj jest dość mały.

Na drogach ograniczenie prędkości wynosi zazwyczaj 50 km/h, natomiast na autostradzie 80-100 km/h. Kary za łamanie przepisów ruchu drogowego są dość surowe, jednak ograniczenia nie zawsze są ściśle egzekwowane.