Przewodnik turystyczny po Manamie

Zabytki i punkty orientacyjne w Manamie

Bahrajn to wspaniały kraj słynący z wielu atrakcji historycznych, religijnych i przyrodniczych. Aby zobaczyć wszystkie ważne miejsca, będziesz musiał spędzić w tym mieście więcej niż jeden dzień. Ogólnie rzecz biorąc, wycieczki do słynnej świątyni Barbar są dość popularne wśród turystów. Kompleks świątynny jest budowlą trzykondygnacyjną. W pobliżu wspaniałej konstrukcji znajdziesz także ruiny kilku starych ołtarzy. Niektóre z tych ołtarzy są niezwykle stare i pochodzą z trzeciego tysiąclecia pne. Seyadi House, który znajduje się w mieście Muhharak, z pewnością zostanie wspomniany przy opisywaniu architektonicznych atrakcji Bahrajnu. Ten wspaniały pałac, zbudowany w 1905 roku, uważany jest za narodowy skarb architektury.

Jeśli wybierzesz się w podróż do społeczności A’ali, zobaczysz słynny kompleks „grobowców królewskich”. Podczas wycieczki zwiedzający będą mogli zobaczyć spektakularne kopce i starożytną nekropolię. Osada jest dobrze znana z wykwalifikowanej produkcji ceramiki. Rzemieślnicy gminy przekazują swoją wiedzę z pokolenia na pokolenie. Z gliny powstają autentyczne dzieła sztuki, które turyści chętnie kupują jako pamiątki. Nie przegap góry Jabal al-Dukhan, jednego z najpiękniejszych naturalnych elementów tego miejsca i najwyższego punktu na wyspie. W pobliżu góry, której wysokość wynosi około 134 metrów, znajduje się „Drzewo Życia”, od dawna symbol Bahrajnu. Wyobraź sobie pustynię bez końca i samotne drzewo akacji; krajobraz jest niezwykle piękny i fascynuje zarówno przybyszów, jak i powracających. Wiek drzewa jest większy niż 400 lat. Zgodnie z tradycją akacja jest jedynym pozostałym drzewem z ogromnego ogrodu Eden, który pierwotnie pokrywał większość wyspy.

Manama, stolica Bahrajnu, jest domem dla ogromnej liczby znaczących atrakcji turystycznych. Tutaj turyści nie mogą zapomnieć o zwiedzeniu starego fortu Qal'at al-Bahrain i wspaniałego meczetu Al-Fateh. Ogromna sala modlitewna meczetu może pomieścić jednocześnie około siedmiu tysięcy modlitw. Meczet jest największą budowlą religijną w kraju. Bayt al-Qur’an to kolejny fascynujący kompleks architektoniczny, który warto odwiedzić. Na terenie kompleksu znajduje się meczet, zabytkowa biblioteka i szkoła dla dzieci. Małe miasteczko Bani Dzhamran, położone około dziesięciu kilometrów od miasta, jest wysoce zalecane dla tych, którzy chcą poznać codzienne życie mieszkańców. Społeczność słynie z doskonałych tkaczy, którzy tworzą tkaniny najwyższej jakości. Lokalne sklepy tkackie oferują w prezencie odzież szytą na miarę i jedyne w swoim rodzaju akcesoria.

Muzeum Narodowe Bahrajnu to muzeum, które warto odwiedzić. Jest atrakcyjny nie tylko jako muzeum z intrygującymi eksponatami, ale także z architektonicznego punktu widzenia. Tutaj dowiesz się o historii i kulturze Bahrajnu, a także o tradycyjnym rzemiośle mieszkańców. Wieczorna iluminacja konstrukcji przywołuje na myśl przymiotniki „chwała” i „łaska”. W mieście znajduje się również muzeum poświęcone wyłącznie tradycyjnemu rzemiosłu Bahrajnu, jakim jest poławianie pereł. 

Wiele osób lubi odpoczywać na Wyspach Reef ze względu na ich spokój i samotność. Jest to jedna z nowszych dzielnic Manamy, w której znajduje się wiele wyjątkowych restauracji i wież. Jedynym haczykiem jest to, że nie można tu po prostu spacerować; należy zarezerwować stolik w restauracji (w drodze powrotnej należy okazać czek). Mimo to warto ze względu na nocne widoki wyspy: od razu na myśl przychodzi słowo „Eden”. Dodatkowo w mieście znajdują się dwa drapacze chmur, które stały się symbolami miasta. Nazywa się je Portem Finansowym Bahrajnu. Obserwuj dziwny wygląd wieżowców, co musisz zrobić.

Ruiny świątyni Ad-Diraz przypadną do gustu miłośnikom archeologii i tym, którzy szukają poczucia historii. Podróż do ruin jest dość wymagająca, ale nagroda jest tego warta. Tutaj możesz bliżej przyjrzeć się lokalnej kulturze i na własne oczy zaobserwować, jak prowadzono wykopaliska. Meczet al-Khamis to święty pomnik, którego nie można przeoczyć. Po pierwsze, jest to najstarszy meczet w państwie (zbudowany w 692 r., budowa kontynuowana w XI, XIV i XV wieku). Po drugie, zapiera dech w piersiach.

W dzielnicy Sanabis znajduje się wiele intrygujących restauracji, centrów wystawowych i organizacji rządowych, z których wszystkie zasługują przynajmniej na pobieżną wizytę ze względu na wyjątkowość tych obiektów. Al Fateh, centrum studiów nad islamem, to dodatkowa lokalizacja w Manamie, która jest warta twojej uwagi. Znajduje się tu meczet i biblioteka zawierająca ponad 7000 woluminów. Pomimo tego, że architektura budynku jest dość nijaka i nie ma w nim żadnych wyjątkowych atrakcji, jego prostota jest tak uderzająca, że robi wrażenie nawet na najbardziej wymagającym podróżniku. Kompleks został zbudowany w 1987 roku i nadano mu imię jego założyciela, Bahrain Ahmed Al-Fateh.

Bab Al Bahrajn

8AM-12PM and 4:30PM-6PM.

Brama Bahrajnu znajduje się na Placu Celnym Central Manama. Na parterze znajduje się Biuro Informacji Turystycznej oraz sklep z rękodziełem. Codziennie o godzinie 9:30 i 15:30 odjeżdżają stąd autobusy wycieczkowe.

Suk Manama

(Behind Bab Al Bahrain building). 10AM-1PM and 4PM-9PM. 

Suk to labirynt wąskich uliczek, wzdłuż których stoją skromne sklepy oferujące wszystko, od pamiątek i prezentów po elektronikę. Na suku można znaleźć wiele firm zajmujących się złotem i biżuterią, a także krawców.

Meczet Al-Fateh

Jeden z największych meczetów na świecie, może pomieścić jednocześnie ponad 7000 osób i jest największym miejscem modlitwy w Bahrajnie. Jest to również jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Bahrajnie. Kopuła jest największą na świecie kopułą z włókna szklanego, ważącą ponad 60 000 kg. Nowa Biblioteka Narodowa, która została otwarta dla publiczności w 2006 roku, znajduje się w Al-Fateh.

Corniche al-Fateh

Ta urocza nadmorska promenada na wschodnim wybrzeżu miasta oferuje ładne widoki na budynki na południu i samoloty startujące z sąsiedniego lotniska. Na dzieci czeka mnóstwo emocjonujących targowych atrakcji, a na dorosłych shisha bary.

Muzeum Nurkowania Pereł

Pearl Diving Museum Jest jedną z najwybitniejszych budowli historycznych Bahrajnu. Jest to znaczące, ponieważ jest to pierwszy formalny budynek sądu w Bahrajnie. Obiekt został poświęcony 18 października 1937 r. Przez późnego HH Sh. Hamad Bin Isa Al-Khalifa, były gubernator Bahrajnu. Oprócz trzech Dyrekcji mieściły się w tym czasie cztery Sądy Najwyższe. Struktura została później przekształcona w Tradycyjne Centrum Dziedzictwa w 1984 roku. Muzeum Poławiania Pereł podlega obecnie Dyrekcji Archeologii i Dziedzictwa, jednej z głównych dyrekcji Ministerstwa Spraw Gabinetowych i Informacji.

Muzeum Narodowe Bahrajnu

Al Fateh Highway,  +973 1729 8718. 8AM-8PM. 

Historia naturalna i kulturowa Bahrajnu.

Drzewo życia

30 km south of Manama. 

Pośrodku suchej pustyni rośnie słynne samotne drzewo. Naukowcy są zdumieni tym, jak się rozwija, ponieważ pod tym regionem nie ma podpowierzchniowej warstwy wodonośnej ani źródła. W rzeczywistości wszystkie podziemne źródła wody w pobliżu drzewa są skażone solą, co wskazuje, że drzewo może mieć mutację tolerującą sól.

Fort Bahrajnu

8AM to 8PM. 

Według wykopalisk XIV-wieczny fort Bahrajnu na północnym brzegu wyspy został wzniesiony na miejscu miast Dilmun, których historia sięga 3000 lat pne. Fort, który właśnie został odnowiony i ma teraz nowe oświetlenie nocne, jest wyjątkową ilustracją bogatej i dawnej przeszłości Bahrajnu. W 2005 roku Fort Bahrajnu, znany również jako Qalat Al Bahrain po arabsku, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Fortu Bahrajnu

W pierwszym budynku mieści się sala wystawowa oraz sala do nauki i szkolenia dzieci, w drugim sala konferencyjna, kawiarnia z widokiem na morze, biura, apartament techników i internat archeologiczny.

Dom Bin Matar: miejsce pamięci

Najnowszy projekt Shaikh Ebrahim Center, Bin Matar House, koncentruje się na renowacji tradycyjnych rezydencji Bahrajnu powiązanych z historycznymi rodzinami Bahrajnu i wybitnymi osobistościami kultury. Mussa Bin Hamad, znany architekt z Bahrajnu, zaplanował i zbudował dom w 1905 roku. Salman bin Hussein Matar wykorzystał go jako miejsce na swoje stałe „majlis” (pokój podobny do salonu, służący do przyjmowania rodziny i gości). Był używany jako klinika przez słynnego lekarza, dr Bandara Kaba w latach czterdziestych XX wieku, a także jako siedziba klubu Eslah od lat pięćdziesiątych do osiemdziesiątych XX wieku. Do niedawna konstrukcja stała pusta i nieużywana, czekając na demontaż, aby zrobić miejsce na nową zabudowę. Sufity domu są teraz wykonane z mieszanki liści palmowych i drewnianych belek, a ściany i podłogi zostały realistycznie odrestaurowane.

Świątynia Barbary

W osadzie Barbar znajduje się stanowisko archeologiczne. Odkryto tam trzy świątynie, z których najstarsza pochodzi z 3000 roku p.n.e. Zakłada się, że świątynie, które mają dwa ołtarze i naturalne źródło wody, zostały zbudowane w celu oddawania czci bogom. Podczas wykopalisk odkryto narzędzia, miecze, ceramikę i kilka drobnych kawałków złota.

Międzynarodowy tor w Bahrajnie

Nawet jeśli nie ma wyścigów, tor wyścigowy w Bahrajnie jest wart odwiedzenia. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem Formuły 1, spędzisz tutaj ekscytujący czas. To jednak nirwana dla entuzjastów sportów motorowych.