Manama Travel Guide

Ako sa pohybovať v Manama

Ako sa pohybovať v Manama - Taxíkom

Oficiálna sadzba za kilometer je (2,65 USD) 1 000 BD + 0,200 Fils. V skutočnosti sú však merače často „pokazené“, „zakryté“, „stratené“ alebo „ignorované“, takže sa budete musieť vopred dohodnúť na cestovnom. Dávajte si pozor na taxikárov, ktorí budú často požadovať prehnané poplatky.

V auguste 2008 však vláda a skupiny taxislužieb podpísali novú dohodu a čoraz väčší počet taxíkov teraz používa merače. Jazda v rámci Manama stojí 3 až 5 dinárov.

Letisko poskytuje pokyny na určenie poplatkov za taxi oficiálnym spôsobom. Ak si vezmete taxík čakajúci na letisku, bude vám účtovaný dodatočný poplatok 2 000 BD.

Taxíky v priemere poskytujú slušné služby, aj keď existuje niekoľko podvodníkov. Pri cestovaní z letiska vždy používajte bielu s červenou strechou alebo kabíny v londýnskom štýle. Existuje tiež zákon, že ak sa elektromer nepoužíva, neplatí sa žiadny poplatok; držať zbrane a kontaktovať policajtov a vodič bude okamžite spolupracovať s presným cestovným za cestu.

Hoci vo veľkých hoteloch a nákupných centrách bežne vonku čaká niekoľko taxíkov, nájsť jeden môže byť náročné. Kráľovstvo je domovom mnohých súkromných podnikov, z ktorých najznámejšie sú:

SMS Radio-Meter Taxis SMS Radio-Meter Taxis je najstaršia a najpopulárnejšia rádiometrová taxislužba v kráľovstve a zároveň najdôveryhodnejšia. Taxíky je možné rezervovať vopred a sú k dispozícii 24 hodín denne, 365 dní v roku.

Bahrain Limo je nedávno založená spoločnosť Radio Meter Taxi v Bahrajne a je sesterskou spoločnosťou Saudi Bahraini Transport Company (SABTCO), ktorá poskytuje nadštandardné autobusové a limuzínové služby cez King Fahad Causeway.

Objavili sa však sťažnosti na taxikárov, ktorí si účtovali neprimerane vysoké poplatky (napríklad 50 BD za krátku cestu, keď sú v skutočnosti 3 BD), aj keď tieto nie sú bežné. Najlepšou možnosťou je zvyčajne používanie certifikovaných taxislužieb.

Ako sa dostať do Manama - Autobusom

Mnohé časti ostrova sú tiež obsluhované verejnými autobusmi. Hoci sú autobusové lístky skromné, cestujúci môžu mať problém pochopiť systém kvôli ťažkostiam pri získavaní cestovných poriadkov a máp autobusov.

Cestovanie autobusom po celom Bahrajne bolo donedávna (február 2015) prakticky nemožné a cudzincov to odrádzalo. Autobusy do obľúbených miest a nákupných centier boli vzácne a často prichádzali neskoro. Čakárne boli často nevľúdne. Autobusy pokryli sotva 35 % krajiny a väčšina ľudí by radšej použila taxík, pričom robotníci niekedy zhromaždili svoje peniaze na kúpu vozidla.

Odvtedy sa však veci postupne zlepšujú. Od februára 2015, keď sa zmenili prevádzkovatelia, sa situácia výrazne zlepšila. Autobusy sú teraz podstatne čistejšie, dostupnejšie pre telesne postihnutých a okrem iného majú bezplatný 4G internet. Čakacie doby sa výrazne zlepšili, rovnako ako čakárne.

Ako sa pohybovať v Manama - Autom

Zvážte prenájom auta, ak máte v úmysle navštíviť veľa miest. Ceny sa pohybujú od 10 do 20 dinárov za deň a zahŕňajú neobmedzené jazdenie po celom ostrove.

Ak prídete autobusom na parkovisko v centre Lulu, jednoducho sa otočte od vchodu a vyjdite z parkoviska; požičovne áut sa nachádzajú v skupine budov cez ulicu. Dôrazne sa odporúča mapa alebo GPS, pretože dopravné značky môžu byť obmedzené a nie je ťažké prejsť z jednej časti krajiny do druhej, napriek tomu, že krajina je pomerne malá.

Na cestách je povolená rýchlosť zvyčajne 50 km/h, na diaľnici je to 80-100 km/h. Pokuty za porušenie dopravných predpisov sú dosť tvrdé, no obmedzenia nie sú vždy prísne dodržiavané.