Przewodnik turystyczny po Manamie

Jak podróżować do Manamy

Na wszystkich przejściach granicznych i lotniskach obywatele następujących krajów mogą otrzymać 14-dniową wizę. Koszt to 25 dinarów (66 USD).

Australia, Austria, Belgia, Brunei, Kanada, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Islandia, Irlandia (3 miesiące), Włochy, Japonia, Łotwa, Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia, Rosja , San Marino, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, Wielka Brytania (3 miesiące).

Możesz również złożyć wniosek o e-wizę z wyprzedzeniem przez Internet. Jest to jednak dostępne tylko dla osób z określonych krajów. Chociaż osoby kwalifikujące się do e-wiz mogą nadal otrzymywać wizy po przyjeździe, posiadanie e-wizy prawdopodobnie pomoże ci szybciej przejść przez odprawę celną, ponieważ nie będziesz musiał otrzymywać wizy w porcie wjazdu.

Bahrajn jest jednym z nielicznych krajów Zatoki Perskiej, które uznają izraelskie paszporty (chociaż wizy są wymagane) oraz paszporty z dowodem podróży do Izraela.

Obywatele państw członkowskich GCC nie potrzebują wizy, a mieszkańcy państw członkowskich GCC, niezależnie od narodowości, otrzymają wizę krótkoterminową po przyjeździe.

Jak dostać się do Manamy — samolotem

Międzynarodowy port lotniczy Bahrajn jest głównym węzłem komunikacyjnym linii Gulf Air i znajduje się w Muharraq, na wschód od Manamy. Zapewnia silne połączenia w całym regionie, a także z Londynem. Lotnisko oferuje przyzwoite sklepy wolnocłowe, a Transhotel, który oferuje (za opłatą) łóżka i prysznice podróżnym czekającym na loty, jest obecnie przebudowywany. Wiele osób we wschodniej Arabii Saudyjskiej woli wylatywać z Bahrajnu, a Gulf Air zapewnia usługi wahadłowe do Khobar i Dammam, aby sprostać temu zapotrzebowaniu; zapytaj podczas dokonywania rezerwacji.

Air Arabia, tania linia lotnicza z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, obsługuje codzienne loty z lotniska w Szardży, na północ od Dubaju.

W przeciwieństwie do innych lotnisk, to jest raczej małe, co jest korzystne, ponieważ odlot i przylot są stosunkowo szybkie (i łatwe).

Jak dostać się do Manamy - autobusem

Saudi-Bahraini Transport Company (SABTCO) zapewnia osiem autobusów dziennie z dworca autobusowego Saudi Public Transport Company (SAPTCO) w Ad-Dammam do terminala autobusowego w pobliżu centrum Lulu w centrum Manamy, przez Khobar w Arabii Saudyjskiej i Groblę Króla Fahda.

Serwis wykorzystuje klimatyzowane pojazdy z przyczepami bagażowymi. Bilety kosztują 60 SR/BD6 i można je kupić z wyprzedzeniem, jednak jeśli są wolne miejsca, wpuszczą cię bez rezerwacji. Zarezerwuj 2 godziny na podróż, plus wszelkie opóźnienia w ruchu w okresach szczytu, takich jak środowe wieczory, ponieważ przejście przez Groblę wymaga dwóch kontroli paszportowych i dwóch kontroli celnych. Autobusy mogą być nieco szybsze niż prywatne samochody w zatłoczonych okresach, ponieważ mogą korzystać z różnych pasów w imigracji i odprawie celnej.

Należy pamiętać, że od 2011 r. Bahrain Saudi Transport & Tourism (BASATCO) oferuje coś, co wydaje się być porównywalnymi autobusami dla BD4, ale tylko cztery razy dziennie.

Jak dostać się do Manamy - samochodem

Bahrajn i Arabię Saudyjską łączy 26-kilometrowa Grobla Króla Fahda. Zwykle nie wolno przejeżdżać wypożyczonym samochodom, jednak taksówki SABTCO BahrainLimo, które mogą pomieścić do czterech osób, mogą to zrobić za BD30/SR300. Nieoficjalne taksówki, które mogą znajdować się na obu końcach linii autobusowej, mogą oferować nieco obniżone ceny.