Poznaj najlepsze miejsca na wyspie Sitra

Znajdź najlepsze wskazówki z całego kraju od naszych partnerów i przyjaciół.

Sitra, czasami nazywana Sitrah lub Sitra Island, to wyspa położona w Bahrajnie. Znajduje się 5 kilometrów na południe od stolicy Bahrajnu, Manamy, na wyspie Bahrajn.

 

W 1782 roku doszło do sporu między mieszkańcami wioski a Al Khalifą, który przybył z Zubary w celu zakupu zapasów. Konflikt zakończył się ofiarami śmiertelnymi po obu stronach.

Podczas arabskiej wiosny odbywały się tu liczne demonstracje. Wielu demonstrantów zostało rannych lub zabitych.

Wyspa znajduje się w Zatoce Perskiej, na wschód od wyspy Bahrajn. Znajduje się na południe od Bahrajnu i Nabih Saleh. Zachodnia krawędź wyspy wyznacza granicę zatoki Tubli. Wyspa była kiedyś pokryta gajami palm daktylowych i polami uprawnymi zasilanymi przez liczne źródła słodkiej wody. Kiedyś powszechne na zachodnim wybrzeżu, namorzyny prawie zniknęły z powodu urbanizacji.

Historycznie gospodarka wyspy opierała się na rolnictwie i rybołówstwie. Północny region wyspy został przekształcony w strefę przemysłową. Znajdują się zbiorniki magazynujące ropę Southern Bapco. 42-kilometrowy gazociąg Dhahran-Sitra łączy Sitrę z Dahranem w Arabii Saudyjskiej.

Oprócz salonów samochodowych i meblowych, nowa inwestycja na wyspie składa się z wielu obu. Sitra Club to klub kulturalny i sportowy wyspy.

Dziś Sitra odpowiada za całość wydobycia ropy naftowej w Bahrajnie. Jest to lokalizacja portu Sitra. Jest także ośrodkiem eksportu północno-wschodnich zasobów ropy Arabii Saudyjskiej.

Większość mieszkańców Sitrah mieszka w siedmiu historycznych wioskach: Kharijiya, Wadyan, Mahazza, Qurayya, Sufala, Marguban i Abul Aish. Wyspa jest pokryta lasami, polami uprawnymi i źródłami słodkiej wody. Historycznie rzecz biorąc, rolnictwo i rybołówstwo stanowiły większość gospodarki Sitrah. Jednak wyspa cierpi obecnie z powodu wylesiania, a namorzyny zniknęły w wyniku tego i degradacji środowiska.

Starożytna architektura, świątynie i muzea to tylko niektóre z wielu atrakcji turystycznych Sitry. Będąc jedną z najważniejszych budowli w Sitrze, warto zobaczyć warte 25 milionów dolarów Sitra Mall, które stoi blisko wody i oferuje wspaniałe wrażenia zakupowe. Oprócz sklepów na wyspie znajduje się Yacht Club z prywatnymi łodziami, port Dhow z tradycyjnymi arabskimi statkami rybackimi i wycieczkowymi, popularny kurort plażowy z hotelami i nadmorskimi restauracjami oraz pobliskie wioski rybackie.

Wyspa Sitra - Informacje

6 m (20 ft)

Najwyższe wzniesienie

36 km (22.4 mi)

Linia brzegowa

+973

Kod dzwonienia

81,000

Populacja

22.45 km2

Powierzchnia w km2 (milach)

arabski

Oficjalny język

Marquban

Największa osada

AST (UTC+3)

Strefa czasowa