Eksploroni vendet më të mira në Katar

Gjeni disa nga këshillat më të mira nga i gjithë vendi nga partnerët dhe miqtë tanë.

Katari është një destinacion i mrekullueshëm për të rinjtë dhe të moshuarit për shkak të horizontit të tij futuristik, plazheve verbuese, monumenteve historike dhe oazit të madh të shkretëtirës.

Në Katar, kontrasti midis modernes dhe tradicionales nuk ka qenë kurrë kaq i theksuar. Zbuloni kalatë historike dhe shtëpi mesjetare së bashku me rrokaqiejt vezullues dhe ndërtesat e pasura. Përveç safarit në shkretëtirë dhe një bollëk thesaresh kulturore, vizitorët do të kënaqen në skenat dinamike të ngrënies dhe shitjes me pakicë të vendit.

Vizitoni Doha, një qytet i klasit botëror me një skenë kulinare dhe artistike në zhvillim. Eksploroni një nga koleksionet më të mira të artit dhe antikiteteve islame në Muzeun e Artit Islamik. Doha Corniche është një shëtitore ujore me pamje mahnitëse të qytetit.

Souq Waqif është një treg i gjallë që shet punime artizanale, parfume dhe bizhuteri. Tregu është një labirint dyqanesh. Restorantet lokale në Doha ofrojnë kuzhinë tradicionale të Katarit, si machboos (një zierje me oriz, peshk dhe erëza që hahet me kos) dhe ghuzi (qengji i pjekur i plotë në një shtrat me oriz dhe arra).

Katara është një zhvillim i ndërtuar me qëllim që shfaq dizajnin rajonal ku mund të kaloni disa orë duke shijuar plazhin, restorantet dhe teatrot. Vizitoni Pearl-Qatar, një ishull artificial i vendosur në bregun e West Bay, i cili është shtëpia e butikëve, restoranteve, vilave dhe hoteleve ekskluzive.

Kalaja Al Zubarah është një nga rastet më të ruajtura të një fshati të shekullit të 18-të në rajon, ku mund të mrekulloheni me mbetjet e tij arkeologjike. Merrni një makinë me katër rrota nëpër dunat e rërës në Khor Al Adaid, një përrua i qetë pranë kufirit me Arabinë Saudite, për një përvojë më emocionuese. Kaloni natën në kamping, pastaj angazhohuni në ski në rërë dhe me katër rrota. Gati 900 petroglife mund të vërehen në Al Jassasiya, një tërheqje shtesë e shkretëtirës.

Duke vozitur nëpër Mangroves Al Thakira, vizitorët mund të vëzhgojnë flamingot dhe çafkat. Alpinistët frekuentojnë peizazhin hënor të formacioneve shkëmbore Ras Abrouq, të njohur për plazhet me rërë dhe strehimin e drerëve të egër.

Merrni një autobus nga Aeroporti Ndërkombëtar Hamad i Dohas për në qytet. Për të vizituar pjesë të izoluara të vendit, merrni me qira një makinë ose punësoni një shofer. Vizitoni gjatë muajve të vjeshtës për mot më të freskët dhe më pak lagështi.

Katari është më shumë se thjesht Doha, qyteti i tij kryesor dhe se si ka ruajtur traditën e tij duke përqafuar modernen. Nuk ka të bëjë vetëm me arkitekturën moderne dhe rrokaqiejt; nuk ka të bëjë vetëm me muzetë dhe plazhet; nuk ka të bëjë vetëm me ishujt artificialë dhe kodrat e krijuara nga njeriu. Ka shumë më tepër për këtë komb të vogël por dinamik. Katari është një destinacion ku mund t'i keni të gjitha, falë bregdetit të tij të gjatë, të pastër dhe mahnitës dhe motit gjatë gjithë vitit.

Katari është vendi ku autenticiteti tradicional takohet me modernitetin, ku rëra takohet me detin dhe ku njerëzit mblidhen për të përjetuar opsione unike kulturore, sportive, biznesi dhe argëtimi familjar.

Katari është një vend ku bashkëjetojnë tradita dhe moderniteti. Është një vend, njerëzit e të cilit janë ngulitur fort në traditën e tyre, duke mbajtur një sy në të ardhmen dhe pozitën në zgjerim të Katarit në biznesin, politikën dhe arsimin ndërkombëtar.

Monumentet dhe artefaktet arkeologjike zbulohen dhe kujdesen me shumë kujdes, mbahen në vend ose vendosen në muze nga nderimi për të kaluarën e kombit. Në detet vezulluese të Katarit ka gdhendje shkëmbore neolitike, ndërtesa moderniste dhe Dugong të butë. Këtu, strukturat antike janë në afërsi të muzeumeve të klasit botëror, qendrave të shkëlqyera tregtare, aventurave në shkretëtirë dhe stadiumeve sportive ndërkombëtare.

Historia detare e vendit zbulohet tani në një respekt të qëndrueshëm për ujërat e kristalta që rrethojnë gadishullin. Peshkimi është një kalim kohe popullore dhe tifozët mund të marrin pjesë në një sërë aktivitetesh ujore. Nga kalimi me kajak nëpër rizoforët Al Thakira deri te përjetimi i emocioneve të një safari në shkretëtirë, ndërsa admironi madhështinë e Detit të Brendshëm e deri te çlodhja në plazh, Katari u ofron vizitorëve disa mundësi për t'u rilidhur me natyrën.

Katari ofron emocione dhe përvoja unike për të gjithë. Ai ofron një dritare për të kaluarën, si dhe një vështrim në të ardhmen, të gjitha duke ruajtur mikpritjen e njohur arabe.

Eksploroni vendet më të mira

Katalogu i kategorive

Zgjidhni një kategori dhe zbuloni vende interesante në Katar

82 Locations
47 Locations
48 Locations
22 Locations
18 Locations
10 Locations

Katar - Informacion

$ 236 miliardë

PBB

Riyal Katarit (QAR)

Monedhë

+974

Thirrja e kodit

2,795,484

Popullsi

11,581 km2

Zonë

arab

Gjuha zyrtare

18 1878 dhjetor

Historia e themelimit

UTC+3 (AST)

Zona koha

Udhëzues Udhëtimi në Katar

Zbulo & Eksploro

Gjithçka që duhet të dini për Katarin përpara udhëtimit tuaj

Ajo që filloi si një komunitet peshkimi dhe gjuetie perlash fitoi pavarësinë nga Perandoria Britanike në 1971 dhe u bë një komb sovran. Më pas, Katari u bë një vend shumë i zhvilluar për shkak të rezervave të bollshme të naftës. Indeksi i Zhvillimit Njerëzor i Katarit në vitin 2019 ishte 0.848, që tregon një nivel shumë të lartë të zhvillimit njerëzor.

Sofistikimi i rrokaqiejve të Katarit dhe veprave të artit bashkëkohor, veçanërisht në kryeqytetin e Dohas, do të mahnitnin çdo vizitor. Muzeu i Artit Modern Mathaf, i vendosur në qendër të Dohas, jep dëshmi për këtë. Të tjera mrekulli arkitekturore, si Forca e Natyrës dhe Statuja e Gishtit të Artë, janë po aq mbresëlënëse.

Katari, megjithatë, përbëhet nga më shumë se çfarë bie në sy. Atje, ju mund të zhyteni në thesaret historike dhe kulturore të vendit duke vizituar një nga muzetë e ndryshëm të Dohas. Nuk duhet humbur Muzeu Kombëtar i Katarit, Muzeu Msheireb dhe Muzeu i Artit Islamik.

Përveç ruajtjes së peizazheve të tij natyrore dhe jetës së egër përtej kufijve të qytetit, Katari ka mbrojtur edhe peizazhin e tij natyror. Përveç rrethimeve të plazhit që rrethojnë Gjirin Persik, formacionet shkëmbore Zekreet, shpellat dhe gropat në Musfur janë elementë dallues të terrenit të Katarit. Prandaj, ky vend në Azinë Perëndimore ofron një sërë aktivitetesh emocionuese. Ju mund të zgjidhni nga safari në shkretëtirë, pushime në plazh, ekskursione në shpella dhe zbulime të kafshëve të egra, midis opsioneve të tjera.

Kuzhina është e larmishme, dhe ju mund të prisni të gjeni pak nga gjithçka. Por marrja e mostrave të kuzhinës autentike arabe në Katar duhet të jetë në krye të agjendës suaj. Falcon Souq ofron përvojën më autentike vendase në qytet.

Gjërat që duhet të dini përpara se të udhëtoni në Katar - Nga Travel S Helper

Gjërat që duhet të dini rreth Katarit

Katari, zyrtarisht Shteti i Katarit, është një komb sovran në Azinë Perëndimore që pushton Gadishullin e vogël të Katarit në bregun verilindor të Gadishullit Arabik.

Ai ndan kufirin e vetëm tokësor me Arabinë Saudite në jug, ndërsa pjesa tjetër e zonës së tij është e rrethuar nga Gjiri Persik. Katari ndahet nga shteti ishullor fqinj i Bahreinit nga një ngushticë në Gjirin Persik dhe ka kufij detarë me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Irani.

Pas kontrollit osman, Katari u bë një protektorat britanik në fillim të shekullit të njëzetë deri në arritjen e pavarësisë në vitin 1971. Katari është qeverisur nga familja Thani që nga fillimi i shekullit të nëntëmbëdhjetë. Shteti i Katarit u themelua nga Sheikh Jassim bin Mohammed Al Thani. Katari është një monarki e trashëguar e drejtuar nga Emiri Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani.

Kërkesat e hyrjes për Katarin - By Travel S Helpet

Kërkesat e hyrjes për Katarin

Katari lëshon një vizë 30-ditore pas mbërritjes në Aeroportin e Dohas për shtetasit e vendeve të mëposhtme: Andorra, Australi, Austri, Belgjikë, Brunei, Kanada, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Greqi, Islandë, Irlandë, Itali, Japoni, Lihtenshtajn , Luksemburgu, Malajzia, Monako, Holanda, Zelanda e Re, Norvegjia, Polonia, Portugalia, San Marino, Singapori, Koreja e Jugut, Spanja, Suedia, Zvicra, SHBA dhe qyteti i Vatikanit. 

Qytetarët e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC) Vendetgjegjësisht Kuvajti, Bahreini, Omani, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, bëjnë nuk kërkon vizë për të hyrë në Katar.

Për kombësitë e tjera, procesi i vizave mund të jetë i ndërlikuar pasi keni nevojë për një garantues nga ana e Katarit, qoftë një kompani apo një ent qeveritar.

Si të udhëtoni në Katar - Nga Travel S Helper

Si të udhëtoni në Katar

Në dhjetë vitet e fundit, udhëtimi ajror në Katar është rritur shumë. Shumica e turistëve do të mbërrijnë në Aeroportin Ndërkombëtar Hamad (DOH IATA), i cili është afër Dohas.

124 lokacionet shërbehen nga rrjeti i gjerë i fluturimeve të transportuesit flamur shtetëror Qatar Airways që nisen nga qendra e saj në Doha. Në fakt, është një nga aeroportet e pakta që ofron shërbime pa ndalesë për çdo kontinent me një popullsi. Linjat e tjera ajrore të rëndësishme përdorin gjithashtu aeroportin, duke operuar shpesh një itinerar midis Dohas dhe vendit bazë të tyre dhe Dohas. Tarifa bazë për një taksi nga aeroporti është 25 QR.

Flydubai ofron fluturime direkte nga Dubai, për të gjithë udhëtarët e Emirateve të Bashkuara Arabe që dëshirojnë të udhëtojnë në Katar. Qatar Airways ofron fluturime direkte dhe lidhëse nga disa qytete të mëdha në Emiratet e Bashkuara Arabe, përfshirë Dubain, për të gjithë udhëtarët e Emirateve të Bashkuara Arabe që dëshirojnë të udhëtojnë në Katar.

Si të udhëtoni nëpër Katar - Nga Travel S Helper

Si të udhëtoni nëpër Katar

Ekzistojnë tre lloje të transportit publik në Katar: autobusë, taksi dhe limuzina, të gjitha në pronësi të kompanisë shtetërore Mowasalat (Karwa), me përjashtim të disa kompanive private të limuzinave.

Metroja e Katarit është një nga metodat më të përshtatshme dhe komode për të udhëtuar në të gjithë vendin. Sistemi i metrosë së Dohas ofron qasje në të gjitha stadiumet e Kupës së Botës 2022, si dhe shumë atraksione të tjera të njohura. 

Shërbimet publike të autobusëve në Katar janë një mënyrë ekonomike dhe e përshtatshme për të udhëtuar në të gjithë Katarin. 

Taksitë janë lehtësisht të dallueshme falë ngjyrës së tyre uniforme blu të çelur me çati kafe. 

Destinacionet në Katar - By Travel S Helper

Destinacionet në Katar

Katari është i mbushur me qytete dhe qyteza të shumta të vogla, disa prej të cilave janë qytete portuale, ndërsa të tjerët janë më të spikatur për shkak të industrisë së lulëzuar të naftës dhe gazit në këto vende. Vizitorët do të shohin fshatra të dëmtuara dhe të braktisura, vende arkeologjike që ofrojnë një paraqitje të shkurtër të historisë së rajonit, hyrje, ishuj, rizoforë natyrore, rërë të artë, rrugë ujore blu-jeshile dhe shumë më tepër.

Al Khor është një qytet në pjesët veriore të Katarit. Është qendra komunale e Al Khor dhe Al Thakira dhe një nga qendrat kryesore të naftës dhe gazit të Katarit. Qyteti u themelua në vitin 1972 dhe shitja e perlave ishte një nga burimet kryesore të të ardhurave të Katarit në atë kohë. Al Khor filloi si një fshat i vogël dhe i izoluar që mbështetej në peshkimin dhe zhytjet me perla për jetesën, por është bërë një nga qytetet më të mëdha të Katarit pas Dohas.

Kupa e Botës FIFA Katar 2022 - Nga Travel S Helper

Kupa e Botës FIFA Katar 2022

Kupa e Botës FIFA 2022 do të jetë edicioni i 22-të i Kupës së Botës FIFA, kampionati ndërkombëtar katërvjeçar i futbollit për meshkuj që konkurrohet nga ekipet kombëtare të vendeve anëtare të FIFA-s. Do të mbahet në Katar nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor 2022. Kjo do të jetë Kupa e parë e Botës që mbahet në botën arabe. Për më tepër, turneu do të jetë i fundit me 32 ekipe, me një rritje prej 48 ekipesh të planifikuar për turneun e vitit 2026 në Shtetet e Bashkuara, Meksikë dhe Kanada. Për shkak të nxehtësisë ekstreme të verës në Katar, ky Botëror do të mbahet nga fundi i nëntorit deri në mes të dhjetorit, duke e bërë atë turneun e parë që nuk do të mbahet në maj, qershor ose korrik dhe që do të zhvillohet në vjeshtën veriore; do të luhet për një periudhë më të shkurtër prej rreth 29 ditësh. Turneu fillon me një ndeshje ndërmjet Katarit dhe Ekuadorit në stadiumin Al Bayt në Al Khor. Finalja është caktuar për 18 dhjetor 2022. 

Gjërat për të parë në Katar - Nga Travel S Helper

Gjërat për të parë në Katar

Adhuruesit e historisë nuk do të zhgënjehen, me një përzgjedhje të rrënojave, artit shkëmbor dhe muzeumeve për të mbajtur mendjen të endet. Më i famshmi është vendi arkeologjik i Zubarah, i cili përmban mbetjet e një qyteti port dikur të lulëzuar. Një fortesë e fillimit të shekullit të 20-të ekziston ende dhe dëshmon për një epokë të shkuar në formën e një muzeu.

Petroglifet e Al-Jassassiya në veri-lindje të Katarit janë një vend i mrekullueshëm me 900 petroglife që besohet se datojnë nga fiset e lashta që banonin në gadishullin në shekullin e 15-të para Krishtit.

Ka një sërë fortesash dhe kullash në të gjithë vendin; shumica e tyre janë restauruar edhe si muze. Në periferi të qytetit të Umm Salal Mohammed janë kullat Barzan, të ndërtuara për të mbrojtur pellgun e ujërave të shiut të vendit. Një kullë tjetër mbrojtëse ndodhet në Al Khor.

Gjërat për të bërë në Katar - Nga Travel S Helper

Gjërat për të bërë në Katar

Vizitorët kanë një shumëllojshmëri të gjerë opsionesh, duke përfshirë muzetë dhe galeritë e artit, tregjet, sportet, safari në shkretëtirë pranë Detit mahnitës të Brendshëm ose Fortesës Al Zubarah të listuar në UNESCO.

Një aktivitet i mirë për turistët është thjesht të përjetojnë traditën e vendit. Mënyra tradicionale e jetesës së Katarit ishte e thjeshtë: nomadët beduinë bredhin shkretëtirën me devetë e tyre dhe peshkatarët kërkonin në shtratin e detit për perla për t'i tregtuar. Edhe pse këto dy mënyra të jetesës janë zhdukur kryesisht në gadishull, qeveria ka ndërmarrë disa hapa për të ruajtur traditat e tyre për brezat e ardhshëm.

Organizojnë shumë kompani turistike ekspedita në shkretëtirë, si në 4×4 ashtu edhe në shpinë me deve. Disa zgjasin vetëm një ditë, ndërsa të tjerat mund të zgjasin deri në një javë, me alpinistët që qëndrojnë gjatë natës në tendat beduinësh. 

Paratë dhe blerjet në Katar - Nga Travel S Helper

Paratë dhe blerjet në Katar

Edhe pse një ekspres në Bibliotekën Kombëtare kushton 15 QAR, Katari gjithashtu mund të jetë shumë i përballueshëm (një vakt i mirë në një restorant lokal ka të njëjtin çmim). Kostot në rajonet turistike janë zakonisht më të larta. Nafta është e lirë.

Monedha kombëtare është Katari Rial (QAR). Rial është i lidhur me dollarin amerikan me një normë prej 3.64 QR për dollar amerikan. Një rial ndahet në 100 dirhemë, me monedha 1, 5, 10, 25 dhe 50 dirhemë. Rial është në dispozicion në prerjet prej 1, 5, 10, 50, 100 dhe 500 kartëmonedha.

Katari është i mbushur me vende të pasura me pakicë. Zgjedhni dhe ndjehuni si mbretër ndërsa endeni nëpër destinacionet më të mira të blerjeve të Dohas, të cilat përmbajnë disa nga markat, përvojat dhe shërbimet më të mira në botë. Emra të rregullt ndërkombëtarë si H&M, Zara dhe Mango mund të gjenden në shumë prej qendrave tregtare në Katar.

Ushqim & Pije në Katar - By Travel S Helper

Ushqim & Pije në Katar

Katari ka një zgjedhje në dukje të pakufizuar të ushqimit, shumë prej të cilave janë të shkëlqyera. Nëse dëshironi të provoni kuzhinën evropiane në një mjedis të rafinuar, shkoni në një hotel si Ramada ose Marriott, të cilat të dyja ofrojnë sushi të shkëlqyer dhe opsionin e pijeve alkoolike me vaktin tuaj (të vetmet restorante në qytet që mund ta bëjnë këtë janë hotele të mëdha), por me një çmim të lartë.

Ushqimi autentik dhe i shijshëm indian dhe pakistanez mund të gjendet në të gjithë qytetin, nga vendet miqësore për familjen deri te restorantet shumë elementare që kujdesen për punëtorët indianë dhe pakistanezë. .

Kuzhina e Katarit bazohet në gatimet tradicionale arabe. Machbs, një vakt me oriz, mish dhe perime, është ushqimi kombëtar i Katarit. Shpesh bëhet me mish qengji ose pulë dhe gatuhet ngadalë për t'i dhënë thellësi shije. Ushqimet e detit dhe hurmat janë ushqime të njohura në vend.

Jeta e natës në Katar - By Travel S Helper

Jeta e natës në Katar

Jeta e natës në Katar mund të mos duket aq emocionuese për turistët sa në botën perëndimore. Në Katar, si në vendet e tjera arabe, ka kufizime dhe ndalime gjatë natës. Për më tepër, prirja fetare është një tjetër shpjegim për mungesën e vitalitetit në jetën e natës së Katarit.

Për shkak se shumica e njerëzve këtu janë myslimanë, atyre nuk u lejohet të përdorin alkool. Si rezultat, me përjashtim të disa hoteleve të pasura, alkooli zakonisht është i ndaluar në Doha.

Megjithatë, ka pak vende specifike ku turistët mund të shijojnë klube ose vallëzim me të dashurit gjatë natës. Ka bare të ndryshme hotelesh për turistët në rajon, i cili ka një popullsi të madhe vendase dhe një ekonomi të konsiderueshme turistike. Jeta e natës e qytetit sillet rreth hoteleve të tij, secili prej të cilëve ofron një përvojë unike bar.

Plazhet në Katar - By Travel S Helper

Plazhet në Katar

Katari është një destinacion i përsosur për pushime të mrekullueshme në plazh, me afërsisht 560 kilometra vijë bregdetare dhe mot të bukur plazhi për pjesën më të madhe të vitit. Kultura e plazhit është në ADN-në e vendit dhe nëse zgjidhni të thithni diellin me një libër apo t'i lini fëmijët luajnë vetë të sigurt, plazhet e vendit, publike dhe private, janë ideale.

Në Katar, dimri dhe pranvera nënkuptojnë një gjë: koha e plazhit. Për shkak se moti është i mrekullueshëm për të notuar në ujë, ne kemi përpiluar një listë të plazheve publike më të mira në vend ku mund të shijoni diellin e dimrit. Plazhi Katara, i vendosur në fshatin kulturor Katara, është një nga fëmijët më të vegjël të Katarit. - Plazhe miqësore.

Paketoni krem ​​kundër diellit dhe zgjidhni plazhin tuaj të preferuar me rërë në Katar.

Festivale dhe ngjarje në Katar - By Travel S Helper

Festivale dhe ngjarje në Katar

Katari ofron një shumëllojshmëri të gjerë të festivaleve dhe ngjarjeve argëtuese gjatë gjithë vitit. Ndërsa disa ngjarje nxjerrin në pah trashëgiminë e pasur kulturore të vendit, të tjera nxjerrin në pah modernitetin e tij të shkëlqyeshëm dhe perspektivën globale.

Nga devetë galopante te kuzhinierët virtuozë të famshëm, ose nga pamja paqësore e anijeve Dhow që rreshtojnë vijën bregdetare te shfaqjet e shkëlqyera të fishekzjarreve, nuk ka mungesë të shumëllojshmërisë në kënaqësitë festive të ofruara këtu. Disa ngjarje në Katar janë të rrënjosura thellë në sakramente, ndërsa të tjera nderojnë artistë që shtyjnë kufijtë e krijimtarisë. Kur të udhëtoni tjetër në Katar, vendosni disa nga këto festivale fantastike në kalendarin tuaj dhe planifikoni të merrni pjesë.

Katari feston disa festa publike. Dy ditët e fundjavës janë të premten dhe të shtunën.

Traditat dhe zakonet në Katar - By Travel S Helper

Traditat dhe zakonet në Katar

Katarianët janë pasardhës beduinë që kanë ruajtur një kulturë të mikpritjes së hirshme. Shoqëria e Katarit, nga ana tjetër, është përgjithësisht konservatore dhe kryesisht e ndikuar nga normat islame. Përdorimi i alkoolit, për shembull, është i keq, ndërsa është i lejuar në një numër të vogël hotelesh që ofrojnë ushqim kryesisht për të huajt. Në mënyrë të ngjashme, veshja është shpesh modeste dhe tradicionale. Meshkujt arabë të Katarit shpesh veshin një këmishë të bardhë të rrjedhshme (thawb) me një shall në kokë (kaffiyeh) të lidhur me një litar (iql).

Veshja e grave të Katarit, edhe pse ende modeste, është shumë më pak formale sesa në Arabinë Saudite fqinje. Shumë gra ende veshin mantelin e zi gjatë gjithë gjatësisë (abyah) mbi veshjen perëndimore, ndërsa të tjera vetëm veshin mbulesën (ijb). Veshja e tyre tradicionale është zbukuruar shpesh me qëndisje ari ose argjendi. Sekset tradicionalisht janë të ndara në publik.

Kultura e Katarit - Nga Travel S Helper

Kultura e Katarit

Kultura e Katarit është e ngjashme me atë të vendeve të tjera arabe lindore dhe është e ndikuar fuqishëm nga Islami. Dita Kombëtare e Katarit, e festuar çdo vit më 18 dhjetor, ka luajtur një rol të rëndësishëm në zhvillimin e ndjenjës së identitetit kombëtar. Ajo festohet në përkujtim të trashëgimisë në fron të Jassim bin Mohammed Al Thani dhe bashkimit pasues të fiseve të ndryshme të vendit. Që nga 1 korriku 2008, Hamad Bin Abdulaziz Al-Kawari ka qenë Ministër i Kulturës, Arteve dhe Trashëgimisë në Katar.

Futbolli është sporti më popullor në Katar, si për nga numri i lojtarëve ashtu edhe për nga spektatorët.

Disa anëtarë të shquar të familjes Al Thani, e cila sundon Katarin, janë koleksionistët kryesorë të artit islam dhe bashkëkohor.

Qëndroni të sigurt dhe të shëndetshëm në Katar - By Travel S Helper

Qëndroni të sigurt dhe të shëndetshëm në Katar

Numri i urgjencës për policinë, ambulancën apo zjarrfikësin është 999.

Katari dallohet qartë nga rajoni përreth, nuk ka luftë, nuk ka konflikte dhe pothuajse asnjë krim.

Gratë perëndimore që udhëtojnë vetëm ndonjëherë vështrohen nga burrat vendas, së bashku me kërkuesit e tjerë të kuriozitetit të padëshiruar. Megjithatë, kjo është më shumë një shqetësim sesa një kërcënim, dhe zyrtarët e Katarit trajtojnë ashpër çdo ankesë për ngacmim. 

Vozitja në rrugë është ndoshta rreziku më i madh për mirëqenien tuaj. Edhe pse më të sigurt se shumica e shoferëve të tjerë aziatikë dhe të Lindjes së Mesme, Katarët shpesh i shpërfillin rregullat e trafikut dhe janë intolerantë ndaj këmbësorëve që përpiqen të kalojnë rrugën. Jini të sigurt kur ecni pranë ose nëpër rrugë kryesore.

Si punon kjo

Zbulo & Lidhu

Kuptoni pse Travel S Helper ndihmon bizneset dhe komunitetet.

01

Gjeni një vend interesant

Gjeni lehtësisht vende interesante nga ekspertë vendas, kurseni kohë duke kontrolluar veçoritë e listuara në internet.

02

Community

Vizitorët diskutojnë listat për të shkëmbyer përvoja, në mënyrë që bizneset të konsolidojnë reputacionin.

03

Feedback

Në mënyrë organike, e gjithë turma merr informacion të kualifikuar për vendet e lagjes së tyre - ky është Travel S Helper.